Απέδρασε από τον Χολαργό η ΑΕΚ

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα, με αρκετές διακυμάνσεις στο σκορ, η ΑΕΚ με κορυφαίο τον Γιόνας Ματσιούλις, έφυγε με διπλό από τον Χολαργό με 81-70.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Βασίλισσα να μπαίνει δυνατά και να προηγείται με 4-16 στα πρώτα λεπτά. Ο Χολαργός από εκείνο το σημείο και μετά έβγαλε αντίδραση, μείωσε το σκορ και η πρώτη περίοδος έκλεισε με την ΑΕΚ μπροστά με 18-24.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι παρουσιάστηκαν νωθροί, δίνοντας την ευκαιρία στους αντιπάλους να ισοφαρίσουν και να περάσουν μπροστά στο σκορ με το ημίχρονο να λήγει ισόπαλο, 41-41.

Η ΑΕΚ εμφανίστηκε συγκεντρωμένη στο τρίτο δεκάλεπτο και κατάφερε με σκληρή άμυνα και καλές επιθέσεις να χτίσει μια μικρή διαφορά, 58-63.

Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξαν πολλά, η ΑΕΚ ήταν το ίδιο καλή σε άμυνα και επίθεση και έτσι πήρε την μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 81-70.

Πλέον, στο κιτρινόμαυρο στρατόπεδο στρέφουν την προσοχή τους στον αγώνα-ρεβάνς της Τετάρτης με τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ για το Basketball Champions League.

Χολαργός (Λυκογιάννης): Αγκμπελέσε 6, Τάλτον 7, Οκερέαφορ 2, Καλαϊτζάκης, Φιτζπάτρικ 15, Καμπερίδης 1, Κώττας, Λοβ 14, Χόκινς 8, Γιάνκοβιτς 17 και Ραλλάτος

ΑΕΚ (Μπάνκι): Τζέιμς 9, Σάκοτα 11, Τσαλμπούρης 6, Ματσιούλις 15, Λαρεντζάκης 3, Μωραΐτης, Γκρίφιν 9, Θίοντορ 13, Σαντ Ρος 5, Ρογκαβόπουλος, Γιαννόπουλος και Χάντερ 9.