Τεράστια Γαλλία, πέταξε έξω τις ΗΠΑ και πήγε στους 4 – Εύκολα η Αυστραλία την Τσεχία (VIDEO)

Δείτε τι έγινε σήμερα στα παιχνίδια του Μουντομπάσκετ

Ημέρα σπουδαίας δράσης και σήμερα στα γήπεδα της Κίνας, με άλλα δύο παιχνίδια για τα προημιτελικά.
Στο πρώτο παιχνίδι, η Γαλλία με εξαιρετική άμυνα και μεγάλα σουτ υπέταξε την Αμερική (89-79) και με τον Ρούντι Γκομπέρ (21 πόντοι, 16 ριμπάουντ) να οργιάζει προκρίθηκε στα ημιτελικά, εκεί όπου θα βρει την Αργεντινή. Αυτή ήταν και η πρώτη ήττα των ΗΠΑ σε επίσημο παιχνίδι μετά το 2006. Όλοι ξέρουμε ποιος τους είχε νικήσει τότε…
Στο δεύτερο ματς, η Αυστραλία τα χρειάστηκε απέναντι στους Τσέχους για ένα ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο και κυρίως με ένα ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο, απλοποίησε το έργο της. Φοβερός ο Πάτι Μίλλς με 24 πόντους, 6 τρίποντα και 6 ασίστ. Τα ”Κανγκουρό” θα βρουν στα ημιτελικά τους Ισπανούς.