Εκλεισε με το δεξί το μαγικό 2018 η Βασίλισσα

Με τον καλύτερο τρόπο έπεσε η αυλαία μιας μαγικής χρονιάς για την ΑΕΚ καθώς επικράτησε του Πανιωνίου με 73-62.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης έδειξε μαχητικό πρόσωπο στη μεγαλύτερη διάρκεια των τριών πρώτων περιόδων, μη αφήνοντας την ΑΕΚ να ξεφύγει στο σκορ.

Χαρακτηριστικό ότι η πρώτη περίοδος έληξε 24-21 με τρίποντο του Λαρεντζάκη στην εκπνοή, ενώ στην δεύτερη περίοδο παρά το διψήφιο προβάδισμα που πήρε η ΑΕΚ, ο Πανιώνιος επέστρεψε και το ημίχρονο έκλεισε με διαφορά ενός πόντου, 37-36.

Στην τρίτη περίοδο η ΑΕΚ διατηρούσε με σχετική ευκολία μια διαφορά 6-9 πόντων με πρωταγωνιστές τους Βινς Χάντερ και Γιώργο Τσαλμπούρη.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ενδιαφέρον με τις ομάδες να βρίσκονται σχετικά κοντά στο σκορ και την ΑΕΚ να παίρνει εν τέλει τη νίκη με 73-62 , κλείνοντας με θετικό αποτέλεσμα μια φανταστική χρονιά που συνοδεύτηκε με την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας τον Φεβρουάριο και του Basketball Champions League τον Μάιο.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Σάκοτα 11, Τσαλμπούρης 5, Ματσιούλις 4, Ράταν Μέις 2, Λαρεντζάκης 12, Μωραΐτης, Γκρίφιν 4, Σαντ Ρος 2, Ρογκαβόπουλος, Ρόμπερσον 4, Γιαννόπουλος 5, Χάντερ 24

Πανιώνιος (Οικονόμου): Ντόρσεϊ 11, Τέιλορ 11, Μπέρι 15, Χάρις 5, Τόλιας, Δίπλαρος, Καμαριανός, Ρουμελιώτης, Καμπερίδης, Παπαντωνίου 8, Οστιν 6, Σίγκλερ 5