EUROPA LEAGUE, ΑΕΚ, ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Το πάλεψε η ΑΕΚ αλλα δεν τα κατάφερε – Τραγική διαιτησία και απρόσεκτος Στάνκοβιτς

Οι απώλειες στοίχησαν στην άτυχη ΑΕΚ η οποία γνώρισε την πρώτη ήττα στον όμιλο, με τον Πολωνό διαιτητή να βάζει το χεράκι του.

Πολύ μέτρια και απρόσεκτη εμφανίστηκε η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο χωρίς να απειλεί σχεδόν καθόλου την Μαρσείγ. Έτσι, στο 27′ η “Ένωση” δέχτηκε ένα γελοίο γκολ αφού το φάουλ του Βιτίνα πάνω στον Βίντα ήταν ξεκάθαρο. Προς το τέλος του ημιχρόνου η “Ένωση” πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς κάποια επιπλέον ιδιαίτερη φάση.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι “Κιτρινόμαυροι” μπήκαν πιο δυνατά και έφτασαν στο γκολ με τον Πινέδα να πλασάρει τον Ρουμπέν Μπλάνκο στο 53′. Ο κατήφορος για την ομάδα του Αλμέιδα ξεκινά στο 56′ όπου ο Στάνκοβιτς χάρισε την μπάλα στον αντίπαλο του και τον σταμάτησε αντικανονικά από το να πλασάρει σε άδειο τέρμα αντικρίζοντας έτσι την κόκκινη κάρτα. Ο Χαρίτ λοιπόν πέτυχε το δεύτερο γκολ για την Γαλλική ομάδα. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε για ακόμη μια φορά ο Πολωνός ρεφερί όπου καταλόγησε ένα ανύπαρκτο πέναλτι εις βάρους του Άμραμπατ στο 69′. Ο έυστοχος Βερετούτ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.