EUROPA LEAGUE, ΑΕΚ, ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

«Τιμωρήθηκε» από λάθη και διαιτησία

Η ΑΕΚ ηττήθηκε στην Μασσαλία, με έντονα παράπονα για την διαιτησία, είναι ακόμα εντός πρόκρισης και «κοιτάζει» το ντέρμπι της Δευτέρας με τον ΠΑΟΚ στην Νέα Φιλαδέλφεια.

Ο αγώνας στο Βελοντρόμ είχε εξαρχής μεγάλο βαθμό δυσκολίας για την ΑΕΚ και τον Ματίας Αλμέιδα. Ο Αργεντινός δεν είχε στην διάθεσή του πολλούς και κομβικούς παίχτες κάτι που φάνηκε και στην αρχική ενδεκάδα που επέλεξε. Με Τσούμπερ και Μάνταλο, δηλαδή, ως επιθετική δυάδα. Εκ του αποτελέσματος αυτό δεν τελεσφόρησε, με την ΑΕΚ να μην έχει καμία μεσοεπιθετική προσπάθεια ή δημιουργία στο πρώτο ημίχρονο με μόνη υποσημείωση κάποιες στατικές φάσεις που κέρδισε. Παράλληλα, αντιμετώπισε αμυντικά προβλήματα με τις προωθημένες μπαλιές στην πλάτης της άμυνας, από όπου και προήλθε το πρώτο γκολ της Μαρσέιγ. Η διαφοροποίηση στο δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν τόσο η είσοδος του Πόνσε αλλά η επιθετική άμυνα και ένταση που άσκησε η ΑΕΚ συγκριτικά με το πρώτο.

Σε κάθε περίπτωση, το μοιραίο λάθος του Στάνκοβιτς κόστισε στην ομάδα, που έδειχνε να μπορεί να διεκδικήσει παραπάνω πράγματα από ό,τι η ίδια επέτρεψε στον εαυτό της στο πρώτο μέρος. Ο Αυστριακός γκολκίπερ αδικεί τον εαυτό του. Μέχρι εκείνο το σημείο, έκανε καλό παιχνίδι, όμως τέτοια λάθη σε αυτό το επίπεδο δεν δικαιολογούνται. Συμβαίνουν όμως, και ο ίδιος δεν πρέπει να σταθεί σε αυτό, όσο και εάν ψυχολογικά τον επηρεάζει. Ακολουθούν δύσκολα και κρίσιμα παιχνίδια και εφόσον αυτός θα είναι βασικός πρέπει η ψυχολογία του να ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις. Ο πρωταθλητισμός άλλωστε, έχει και καλές και κακές βραδιές.

Η ΑΕΚ, 2η σε ισοβαθμία με την Μπράιτον (4β.) και με έναν βαθμό λιγότερο από την πρώτη Μαρσέιγ (5β.) μπορεί να προκριθεί και όλα αλλάζουν με μία ενδεχόμενη νίκη επί των Μασσαλών στην OPAP Arena – Αγιά Σοφιά στις 9 Νοέμβρη. Στόχος δύσκολος, αλλά όχι ανέφικτος. Η ελάχιστη βάση που χρειάζεται η ομάδα για να το επιχειρήσει είναι η υγεία των παιχτών της και η πληρότητα που πάντα απουσιάζει από τα πλάνα του προπονητή.

Μέχρι τότε, προέχουν τα παιχνίδια με ΠΑΟΚ και Κηφισιά από τα οποία η ΑΕΚ πρέπει να πάρει 6 βαθμούς. Ο ΠΑΟΚ έφυγε με νίκη ανατροπή (3-2) χθες το βράδυ (26/10) από την Σκωτία επί της Αμπερντίν και σίγουρα έχει καλή ψυχολογία ενώ προέρχεται από μία σειρά καλών αποτελεσμάτων. Ο Αλμέιδα, απέναντι σε όλα αυτά, έχει να διαχειριστεί τις απουσίες και την κούραση, μην ξεχνάμε ότι αγωνίστηκε η ομάδα με 10 παίχτες από το 57ο λεπτό και έπειτα, και σίγουρα να τονώσει ψυχολογικά τους παίχτες. Ο κόσμος της ΑΕΚ θα κάνει τα υπόλοιπα. Η «Ένωση» οφείλει να εκμεταλλευτεί την έδρα της στα ντέρμπι!

Διαιτητικά, ο Πολωνός Στεφάνσκι και ο VAR έχουν επικυρώσει ως γκολ έναν καθαρό επιθετικό φάουλ του Βιτίνια στον Βίντα ενώ το δεύτερο πέναλτι σε βάρος του Άμραμπατ υπερβαίνει τα όρια της αυστηρότητας. Η ΑΕΚ ηττήθηκε από δικά της λάθη, όμως η προστασία του Πολωνού στους γηπεδούχους ήταν εξόφθαλμη.