ΑΕΚ, ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Τα έκανε μούσκεμα ακόμη μια φορά…

ΑΕΚ και Άρης αναδείχθηκαν ισόπαλοι στο Ολυμπιακό Στάδιο με σκορ 1-1. Τα γκολ πέτυχαν για τους φιλοξενούμενους ο Λάρσον ενώ ισοφάρισε με πέναλντι ο Πέτρος Μάνταλος.

Η Ένωση στο πρώτο ημίχρονο είχε στις στιγμές της αλλά σε γενικές γραμμές δεν ήταν αυτή που έπρεπε. Έδωσε χώρο στον Άρη ο οποίος απείλησε με αρκετές φάσεις με τον Μπάρκα να είναι σωτήριος.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση κατάφερε, ενώ είχε αριθμητικό πλεονέκτημα, να βρεθεί πίσω στο σκορ έπειτα από αντεπίθεση του Άρη. Οι φιλοξενούμενοι κλείστηκαν πίσω με την ΑΕΚ να πετυχαίνει την ισοφάριση έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλντι του Πέτρου Μάνταλου.

Ο αγώνας

Η ΑΕΚ ξεκίνησε τον αγώνα με τους: Μπάρκα, Μπακάκη, Βράνιες,Σβάρνα, Λόπες, Σιμόες, Σιμάο, Βέρντε, Μάνταλο, Ντέλετιτς, Ολιβέιρα.

Πρώτη καλή ενέργεια στο 5΄ με τον Βέρντε να πατάει περιοχή αλλά η κάθετη πάσα του διώχθηκε σε κόρνερ. Στη συνέχεια ο Μπακάκης σέντραρε, ο Ολιβέιρα έπιασε μια ψηλοκρεμαστή κεφαλιά που έδιωξε στη γραμμή ο Μπα. Στο 7΄ ο Φετφατζίδης πάτησε περιοχή αλλά το σουτ που επιχείρησε κατέληξε αρκετά άουτ. Στο 12΄ ο Ιντέγε έπιασε μια δυνατή κεφαλιά που αποσόβησε σωτήρια ο Μπάρκας.

Στο 28΄ ο Ματίγια εκτέλεσε με σέντρα ένα κερδισμένο φάουλ, ο Βέλεθ έπιασε μια κεφαλιά και ο Μπάρκας απέκρουσε φοβερά κρατώντας το μηδέν. Στο 37΄ ο Μπακάκης σούταρε εκτός περιοχής αλλά η μπάλα κατέληξε αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Δύο λεπτά μετά ο Σιμάο εκτέλεσε φάουλ, ο Σβάρνας έπιασε την κεφαλιά αλλά αποσόβησε ο Τσιλιγγήρης. Στο 40΄ ένα δυνατό σουτ του Βέρντε πέρασε οριακά άουτ. Στο 43΄ ο Φετφατζίδης τρίπλαρε, σούταρε εκτός περιοχής, μπλόκαρε σταθερά ο Μπάρκας.

Στο 53΄ ο Ιντέγε αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα για εσκεμμένο πάτημα πάνω στον Μάνταλο, έπειτα από εξέταση του VAR. Δευτερόλεπτα μετά ο Βέρντε πάτησε περιοχή αλλά το σουτ του κατέληξε κόρνερ. Στο 56΄ ο ίδιος παίκτης πλάσαρε από αριστερά της περιοχής, αλλά ο Τσιλιγγίρης είπε όχι. Στο 61΄ στη θέση του Ντέλετιτς πέρασε ο Γιώργος Γιακουμάκης. Στο 64΄ μετά από τραγικό λάθος του Μάνταλου ο Άρης βγήκε στην κόντρα και ο Λάρσον άνοιξε το σκορ.

Στο 65΄ ο Σιμάο άφησε τη θέση του στον Χρήστο Αλμπάνη. Στο 67΄ ο ίδιος σούταρε αλλά ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων είχε απάντηση και μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια. Στο 73΄ ο Σιμόες βρέθηκε σε θέση τετ α τετ αλλά ο Τσιλιγγίρης είπε άλλη μια φορά οχι. Στο 74΄ ο Παουλίνιο πέρασε στη θέση του Μιχάλη Μπακάκη. Στο 78΄, έπειτα από εξέταση VAR, ο Σιμόες κερδίζει πέναλντι! Ο Πέτρος Μάνταλος ευστόχησε και έκανε το 1-1.

Στο 89΄ ο Γιακουμάκης έπιασε μια κεφαλιά από αρκετά πλεονεκτική θέση αλλά κατέληξε άουτ. Η φάση σταμάτησε για φάουλ υπέρ του Άρη. Στο 92΄ ο Αλμπάνης σούταρε δυνατά εκτός περιοχής με τη μπάλα να καταλήγει οριακά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.Στο 95΄ η ΑΕΚ είχε μοναδική ευκαιρία να πάρει τη νίκη με τον Βράνιες να σουτάρει και τον Τσιλιγγίρη να γίνεται ήρωας για τον Άρη αφού ακόμη μια φορά είπε όχι. Το τέλος του ματς βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με σκορ 1-1…