ΑΕΚ, ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Τα δύο πρόσωπα της ΑΕΚ

Η ΑΕΚ υποδέχθηκε την Μπασάκσεχιρ στο ΟΑΚΑ ως πρόβα τζενεράλε ενόψει των προκριματικών των αγώνων του Europa League.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε την ΑΕΚ να πιέζει ψηλά στην περιοχή της τουρκικής ομάδας, καθώς μόλις στο 5ο λεπτό ο Λόπες πάτησε περιοχή κάνοντας εξαιρετικό γύρισμα  στην καρδιά της φιλοξενούμενης άμυνας, με τον Μάνταλο να μην προλαβαίνει να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα της αντίπαλης εστίας. Πρώτη καλή στιγμή για τον Βέρντε ο οποίος δοκίμασε το σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια του Μερτ.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Συμπληρώνοντας ένα τέταρτο παιχνιδιού η ΑΕΚ έχασε τεραστία ευκαιρία έπειτα από εξαιρετική κάθετη πάσα του Μάνταλου στον Κλωναρίδη με τον τελευταίο να βγαίνει μόνος απέναντι στον Μερτ πλασάροντας άουτ. Στην ακριβώς επόμενη φάση,  ο Βράνιες υπέπεσε σε αβίαστο λάθος  στην προσπάθεια του να γυρίσει την μπάλα με το κεφάλι στον Μπάρκα, όπου υποφελήθηκε ο Ρομπίνιο χωρίς ωστόσο να μεταφράσει την ευκαιρία σε γκολ. Πρόβλημα τραυματισμού ο Τσιγκρίνσκι με τον Μιγκέλ Καρντόσο να σηκώνει εσπευσμένα τον Στράτο Σβάρνα για ζέσταμα και να τον ρίχνει στο παιχνίδι. Δυνατό σουτ του Τεκντεμίρ αποκρούει ο Μπάρκας στην γωνιά του. Σημαντική ευκαιρία για την Μπασάκσεχιρ, με τον Βίτστα να πλασάρει “γλυκά” στην απέναντι γωνιά του Μπάρκα, με τον Έλληνα γκολκίπερ να βγάζει εντυπωσιακά με τα ακροδάχτυλα. Η απάντηση από πλευράς ΑΕΚ ήρθε στο 41, με τον Ζερλάδες να μπαίνει στην περιοχή και να σκάβει την μπάλα, με τον Κλωναρίδη να πιάνει την κεφαλιά την οποία εξουδετέρωσε εντυπωσιακά ο Μερτ.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός ήταν εμφανώς πεσμένος και από πλευράς ΑΕΚ έγιναν αρκετά λάθη στον χώρο της μεσαίας γραμμής. Η “”Ενωση” ορισμένες φορές κατάφερε να χτυπήσει στην κόντρα επίθεση, χωρίς όμως να μετουσιώσει κάποια φάση σε γκολ. Στην συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα έφτασε η στιγμή για το ντεμπούτο του Νέλσον Ολιβέρια με την φανέλα της ΑΕΚ. Χρειάστηκε να φτάσουμε  στο 70λεπτό προκειμένου να απειλήσει με αξιώσεις η ΑΕΚ έπειτα από δύο συνεχόμενα κόρνερ στην περιοχή των Τούρκων. Να τονίσουμε πως την εμφάνιση της έχει έκανε στα τελευταία λεπτά η κούραση αφού τα πόδια των ποδοσφαιριστών είναι ιδιαίτερα επιβαρυμένα.

Η ομάδα του Μιγκέλ Καρντόσο παρουσίασε δύο πρόσωπα σε κάθε ημίχρονο, με το τελικό αποτελέσμα να να μην αδικεί κάποια από τις δύο ομάδες αφού στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι δεν πρόσφερε ιδιαίτερες συγκινήσεις και αναπόφευκτα επήλθε το τελικό 0-0. Θυμίζουμε πως η τουρκική ομάδα θα βρεθεί αντίπαλος του Ολυμπιακού στα πλέι οφς του Champions League.