ΑΕΚ, ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Στο ”Χ” παρέμεινε η ΑΕΚ στη Κύπρο

Στο 1-1 παρέμεινε στη πρόβα τζενεράλε με την Ομόνοια η ΑΕΚ. Το μυαλό της στο πρώτο επίσημο ματς της , την επόμενη εβδομάδα εναντίον της Ίντερ Εσκάλδες (24/07, 21:00)

Η ΑΕΚ, μπήκε δυναμικά στο ματς , έχοντας και στο πλάι, αρκετούς ΑΕΚτζήδες από την Κύπρο. Μάλιστα, η πρώτη καλή φάση δεν άργησε να έρθει , αφού στο 18ο λεπτό , μετά από σέντρα , ο Ελίασον με κεφάλια έξυσε το δοκάρι. Οι γηπεδούχοι δεν έμειναν άπραγοι , αφού στο 32ο εκμεταλλεύτηκαν μια λάθος πάσα του Μπρινιόλι, αλλά ο Χαραλάμπους αστόχησε. Ο Ελίασον , ευστόχησε στο 45ο λεπτό, αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, το ανεπίσημο ντεμπούτο του , έκανε ο Θωμάς Στρακόσα , ο οποίος πέρασε στη θέση του Αλμπέρτο Μπρινιόλι. Μάλιστα στο 61ο λεπτό, ο διεθνής της Εθνικής Αλβανίας , έκανε μια ωραία απόκρουση σε απευθείας εκτέλεση φάουλ. Στο 62ο λεπτό έγιναν Αλλαγές για την ΑΕΚ με τους Γαλανόπουλο, Πινέδα, Μάνταλο, Φερνάντες, Κοϊτά και Άμραμπατ να περνούν στο ματς, στις θέσεις των Γκατσίνοβιτς, Γκαρσία, Ελίασον, Σιμάνσκι, Γιόνσον και Λιούμπισιτς.

Το γκολ αν και άργησε να έρθει, σημειώθηκε στο 69ο λεπτό μετά από κεφάλια του Ντομαγκοι Βίντα σε εκτέλεση κόρνερ του Πέτρου Μανταλου. Κόρνερ, το οποίο είχε κερδίσει ο Λάζαρος Ρότα μετά από ένα δυνατό σουτ από τα 30 μέτρα. Στο 79′ ο Σίμιτς, μετά απο ωραία συνεργασία, νίκησε με ένα σουτ τον Θωμά Στρακόσα , μέσα από την περιοχή.

Μέχρι τη λήξη του παιχνιδιού δε συνέβη κάτι αξιοσημείωτο με το σκορ να παραμένει 1-1