EUROPA LEAGUE, ΚΟΣΜΟΣ, ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Γκενκ-Ολυμπιακός: Ο σωτήρας γεννήθηκε το 2001

Ο Ολυμπιακός έγινε χθες η 3η ελληνική ομάδα που έφτασε στα playoff ευρωπαϊκής διοργάνωσης, ξεπερνώντας το εμπόδιο της δευτεραθλήτριας Βελγίου.

Οι ερυθρόλευκοι έφτασαν χθες, στο Cegeka Arena, με προβάδισμα 1-0 από το πρώτο ματς στο Γεώργιος Καραϊσκάκης. Πλεονέκτημα που, αν και γρήγορα χάθηκε, αποδείχθηκε σημαντικότατο.

Η σαφώς καλύτερη Γκενκ έβαλε εξ αρχής δύσκολα στον Ολυμπιακό και μέσω της πίεσής της κέρδισε καθαρό πέναλτι μόλις στο 27ο λεπτό, από ένα άτσαλο μαρκάρισμα του Φρέιρε. Ο Πασχαλάκης κατάφερε να αποκρούσει με τρομερό πλονζόν το πρώτο, αλλά μετά από επέμβαση του V.A.R, δόθηκε επανάληψη (αφού ο Πασχαλάκης δεν βρισκόταν πάνω στην γραμμή του) και ο Τζόζεφ Πέιντσιλ αλάνθαστος αυτή την φορά, κάρφωσε την μπάλα στον ουρανό των διχτυών των Πειραιωτών.

Η πρώτη λάμψη ελπίδας έφτασε για την ελληνική ομάδα στο 65′, όπου ο σκόρερ του τέρματος, μετά από ένα φάουλ που έγινε πάνω του, αποφάσισε εκτός φάσης να κλοτσήσει τον Κουίνι στα πλευρά και με συνοπτικές διαδικασίες βρέθηκε στα αποδυτήρια αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες. Αξίζει να ειπωθεί ότι μέχρι το σημείο εκείνο ο Ολυμπιακός δεν είχε καταφέρει να καταγράψει τελική.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει μέτρα στο γήπεδο, αλλά χωρίς να μπορεί να εκμεταλλευτεί πλήρως το αριθμητικό του πλεονέκτημα. Ωστόσο, στο 5ο από τα 8 λεπτά των καθυστερήσεων, ένας νεαρός κεντρικός που πέρασε ως αλλαγή στο ματς (και δέχτηκε έντονη κριτΙκή για την απόφασή του να γυρίσει στην Ελλάδα για λογαριασμό του Ολυμπιακού), μετά από ένα κλέψιμο που έκανε ο ίδιος στο ύψος της μεγάλης περιοχής και ένα εξαίσιο σουτ στο πλαϊνό διχτάκι της εστίας του Μάαρτεν Φαντεφόουρντ, έκανε το 1-1 και έστειλε τον Ολυμπιακό στα playoff. Φυσικά και μιλάμε για τον Σωτήρη Αλεξανδρόπουλο. O αγώνας ολοκληρώθηκε με τον Ροντινέι να βλέπει δεύτερη κίτρινη λόγω καθυστερήσεων και να χάνει το επόμενο ματς.

Οι ερυθρόλευκοι έχουν σαφέστερα ευκολότερο έργο στα playoff, αφού έρχονται αντιμέτωπη με την σερβική Τσουκαριτσκι, η οποία πέρσι τερμάτισε  στην 3η θέση του πρωταθλήματος Σερβίας.