EUROPA CONFERENCE LEAGUE, ΑΕΚ, ΚΟΣΜΟΣ, ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Κόντρα στην Ίντερ Εσκάλδες η ΑΕΚ! – Έκανε την έκπληξη απέναντι στη Βέλεζ

Την έκπληξη έκανε η Ίντερ Έσκάλδες από την Ανδόρα, αφού νίκησε την Βέλεζ Μόσταρ και θα βρεθεί στον δρόμο της ΑΕΚ στον επόμενο γύρο του Conference League!

Η Ένωση θα κληθεί να αντιμετωπίσει για πρώτη φορά στην ιστορία της ομάδα από την Ανδόρα, αφού η Ίντερ Εσκάλδες έκανε τη μεγάλη έκπληξη και πέταξε εκτός Ευρώπης την Βέλεζ Μόσταρ! Ο πρώτος αγώνας θα γίνει στη Νέα Φιλαδέλφεια (Τετάρτη 24/07 στις 21:00), όντας το μεγαλύτερο ευρωπαϊκό παιχνίδι για την ομάδα της Ανδόρας, αφού μέχρι σήμερα δεν έχουν κληθεί να αντιμετωπίσουν ομάδα μεγαλύτερη από την ΑΕΚ. Ο επαναληπτικός θα πραγματοποιηθεί μια εβδομάδα αργότερα και συγκεκριμένα τη Πέμπτη 01 Αυγούστου με ώρα έναρξης τις 19:00 (αναμένει επιβεβαίωση). Να σημειωθεί πως τη Δευτέρα θα πραγματοποιηθεί η κλήρωση του τρίτου προκριματικού γύρου του Conference League με την ΑΕΚ να μπαίνει ισχυρή, ως ζευγάρι με την Ίντερ Εσκάλδες.

Στα του αγώνα η Βόσνιοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου μέρους και έχασαν μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν σε πέναλτι που κέρδισαν και αστόχησε ο Χάσκιτς. Τέσσερα λεπτά αργότερα η Ίντερ Εσκάλδες άνοιξε το σκορ με τον Λόπες, ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στις καθυστερήσεις. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι προχώρησαν σε τρεις αλλαγές και βρήκαν γκολ νωρίς στην επανάληψη, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν άμεσα απάντηση! Στη συνέχεια οι Βόσνιοι ανέβηκαν αρκετά στο γήπεδο με αποτέλεσμα να αφήσουν κενά στην άμυνακ και τους γηπεδούχους να το εκμεταλλεύονται δις για το τελικό 5-1!