ΑΕΚ, ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Η προϊστορία του ΑΕΚ – Παναθηναϊκός στην OPAP Arena

Τέσσερις αγώνες έχουν διεξαχθεί στην OPAP Arena με την ΑΕΚ να υποδέχεται τον Παναθηναϊκό.

Τέσσερις αγώνες έχουν δώσει οι δύο ομάδες με γηπεδούχο την Ένωση στην OPAP Arena. Η Ένωση έχει κερδίσει τα δύο παιχνίδια, ενώ τα άλλα δύο έχουν λήξει ισόπαλα, με τον Παναθηναϊκό να μην έχει νίκη στο νέο γήπεδο της ΑΕΚ.

Η αρχή έγινε την αγωνιστική περίοδο 2022-2023, όταν οι κιτρινόμαυροι υποδέχθηκαν τους πράσινους στις 8 Ιανουαρίου στη Νέα Φιλαδέλφεια. Εκεί η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα επικράτησε με 1-0 με γκολ του Πινέδα, ενώ στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Λιβάι Γκαρσία είχε αστοχήσει σε πέναλτι. Δύο μήνες σχεδόν μετά, στις 19 Μαρτίου, οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν ξανά για τα play-offs, με το σκορ να μένει στο 0-0. Να θυμίσουμε πως αυτή η χρονιά ήταν που η ΑΕΚ έκανε στο τέλος το νταμπλ με πρωτάθλημα και κύπελλο.

Άλλα δύο παιχνίδια διεξήχθησαν την περσινή αγωνιστική σεζόν, αρχής γενομένης με τον αγώνα πρωταθλήματος στις 14 Ιανουαρίου στην κεκλεισμένων των θυρών OPAP Arena. Ο αγώνας έληξε ισόπαλος 2-2, με την Ένωση να βρίσκει το γκολ της ισοφάρισης στις καθυστερήσεις του αγώνα. Ο Γκαρσία είχε βάλει μπροστά την Ένωση στο 24′, ενώ ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κάνει την ανατροπή με γκολ των Γέντβαϊ και Αράο, με τον επιθετικό της ΑΕΚ να δίνει το βαθμό της ισοπαλίας στο 90+6′ με πέναλτι.

Τελευταίος αγώνας των δύο ομάδων στη Νέα Φιλαδέλφεια ο αγώνας για τα play-offs του περσινού πρωταθλήματος. Η ΑΕΚ επικράτησε εμφατικά των πρασίνων με 3-0, με τον Ελίασον να σκοράρει δύο φορές και τον Πόνσε μία, δίνοντας το τρίποντο στην ειδική βαθμολογία των play-offs της Super League.