ΑΕΚ, ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Η μεσοεπιθετική ποιότητα καθάρισε για την ΑΕΚ

Η ΑΕΚ υποδέχθηκε στο Ολυμπιακό Στάδιο τον Βόλο ΝΠΣ στην πρώτη αναμέτρηση για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου και πήρε τη νίκη με 4-2

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για την Ένωση καθώς ο Βόλος ήταν πολύ καλύτερος στα πρώτα 25 λεπτά και στο 14′ προηγήθηκε με πλασέ του Δουβίκα. Η ποιότητα της μεσοεπιθετικής γραμμής της ΑΕΚ ανέλαβε να ανατρέψει την κατάσταση και από το 25′ μέχρι το 36′ πέτυχε τέσσερα γκολ, με Μάνταλο, Τάνκοβιτς (δις) και Ολιβέιρα (με πέναλτι).

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά και προσπάθησε να αυξήσει τη διαφορά αλλά στο 58′ μετά από γύρισμα του Φεράρι, ο Μήτογλου από κοντά έκανε το 4-2 για την ομάδα της Μαγνησίας. Μέχρι τη λήξη του αγώνα η Ένωση ήταν ακίνδυνη ενώ ο Βόλος παραλίγο να μειώσει ακόμα περισσότερο αλλά το πλασέ του Δουβίκα στο 86′ βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Τσιντώτα.

Πλέον στο κιτρινόμαυρο στρατόπεδο στρέφουν την προσοχή τους στην κυριακάτικη εκτός έδρας αναμέτρηση με την ΑΕΛ.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Νταντσένκο (45′ Λόπες), Τσιγκρίνσκι, Νεντελτσιάρου, Μιτάι, Σιμάνσκι, Κρίστισιτς, Γκαρσία, Μάνταλος, Τάνκοβιτς (70′ Αλμπάνης) και Ολιβέιρα (70′ Ανσαριφάρντ).