ΑΕΚ, ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Αγγιξε το θαύμα η συγκινητική ΑΕΚ

Η Ενωση έκανε υπερπροσπάθεια, άγγιξε το θαύμα όμως λύγισε από άποψη φυσικής κατάστασης, παίρνοντας την νίκη με 2-0 στην Τραπεζούντα.
Συγκλονιστική εμφάνιση από όλους τους ποδοσφαιριστές, που έπαιξαν στο κόκκινο όσο άντεχαν.
Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ παρουσιάστηκε σε ημιάγρια κατάσταση και κατάφερε μέσα σε έξι λεπτά (Λιβάγια στο 24′ και Μάνταλος στο 30′) να κάνει το 0-2.
Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Νέλσον Ολιβέιρα, ο οποίος ήταν εκ των πρωταγωνιστών, έχασε μοναδική ευκαιρία για να κάνει το 0-3 και να δώσει σκορ πρόκρισης στην Ενωση.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Τραμπζονσπόρ ανέβασε ρυθμό, άρχιζε να πιέζει την εστία του Μπάρκα, ο οποίος ήταν αποτελεσματικός όποτε χρειάστηκε.
Οσο περνούσε η ώρα η κόπωση έκανε την εμφάνισή της στους ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ, οι οποίοι μετά βίας μπορούσαν να κάνουν σπριντ. Μοιραία μετά το 70′ η Ενωση δεν μπορούσε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να ολοκληρώσει την ανατροπή και το τελικό σφύριγμα βρήκε τους οπαδούς της Τραμπζονσπόρ να πανηγυρίζουν την πρόκριση στους ομίλους του Europa League.
Πλέον, η Ευρώπη ολοκληρώθηκε σήμερα για την ΑΕΚ και στο κιτρινόμαυρο στρατόπεδο στρέφουν την προσοχή τους στον αγώνα της Κυριακής με τον Αστέρα στην Τρίπολη.