AEK B', ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Πέρασε από την Άρτα η ΑΕΚ Β’

Η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου επικράτησε εκτός έδρας του Καραϊσκάκη Άρτας με 0-1 χάρη σε τέρμα του Γκολφίνου στο 50ο λεπτό.

Στο πρώτο 20λεπτο της αναμέτρησης οι κιτρινόμαυροι είχαν την κατοχή της μπάλας προσπαθώντας να δημιουργήσουν ευκαιρίες και να γίνουν απειλητικοί, χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία. Η πρώτη καλή στιγμή της αναμέτρησης ήταν για τους γηπεδούχους και καταγράφηκε στο 31ο λεπτό με τον Μίλιτς να σουτάρει από την περιοχή και τον Γκίνη να διώχνει με τα πόδια. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Λάζαρεφ μπλόκαρε το σουτ του Μουστακόπουλου και κάπου εδώ ολοκληρώθηκαν οι φάσεις για το πρώτο μέρος.

Πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, η ΑΕΚ Β’ σκόραρε. Γύρισμα του Γιαννούτσου από το αριστερά, ο Πριόνας δεν μπόρεσε να απομακρύνει και ο Γκολφίνος με ωραίο γυριστό σουτ έγραψε το 0-1, με το πρώτο του γκολ με την κιτρινόμαυρη φανέλα. Στο 57 η Ένωση έχασε τεράστια ευκαιρία για το 0-2 με τον Γιούση να μην προλαβαίνει να κάνει την προβολή στο γύρισμα του Τζούντα Γκαρσία. Οι γηπεδούχοι δεν απειλούσαν ιδιαίτερα με εξαίρεση τη φάση του 79 όπου μετά από κόντρες η μπάλα «στρώθηκε» στον Ναζίμ με το σουτ του τελευταίου να φεύγει ψηλά άουτ από το ύψος της περιοχής. Στο 83 ο Γκίνης μπλόκαρε την εξ επαφής κεφαλιά του Γαλεάδη. Στις καθυστερήσεις η ΑΕΚ Β’ έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες να «κλειδώσει» το «τρίποντο». Αρχικά ο Γιούσης στο 93 έφυγε στην κόντρα αλλά αντί να δώσει στον Γεωργέα προτίμησε να τελειώσει τη φάση με τον Λάζαρεφ να διώχνει ενώ ένα λεπτό μετά ο ίδιος παίκτης έφυγε απέναντι στον τερματοφύλακα του Καραϊσκάκη, ο τελευταίος τον σταμάτησε αλλά η μπάλα έφτασε στον Κοσίδη με το σουτ του νεαρού φορ να σταματάει στο δοκάρι. Εν τέλει οι δύο τεράστιες ευκαιρίες αυτές δεν κόστισαν με το συγκρότημα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου να επιστρέφει στα θετικά αποτελέσματα.

ΑΕ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ: (Κώστας Φραντζέσκος): Λαζάρεφ, Πριονάς, Τάμπας, Κρισμάρεβιτς, Κορέλας(60′ Ναζίμ), Ντοναλντόνι, Μίλιτς, Κλιγγόπουλος, Ίπερεν, Βαφειάδης(60′ Νταλακούρας), Ενρίκε(60′ Γαλεάδης)

ΑΕΚ Β’: (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Γκίνης, Ραντόνια(90′ Σταμούλης), Λάτσι, Κορνέζος, Γιαννούτσος, Μουστακόπουλος, Ρουκουνάκης(77′ Παρράς), Γκαρσία Τζ.(90′ Γεωργέας), Γιούσης, Μιτάι, Γκολφίνος(70′ Κοσίδης)