Uncategorized

Νίκη με το μυαλό στη Μπάμπεργκ

Εκανε το καθήκον της η ΑΕΚ που επικράτησε του Αρη με 81-73, αγωνιά όμως για τον Τζόρνταν Θίοντορ, ο οποίος αποχώρησε με ενοχλήσεις, λίγο πριν το τέλος της τρίτηε περιόδου.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι μπήκαν φουριόζοι στο παρκέ, έχοντας τρομερή όρεξη σε άμυνα και επιθεση, κλείνοντας την περίοδο στο +7, 21-14.

Το δεύτερο δεκάλεπτο κύλησε με τον ίδιο ρυθμό, η ΑΕΚ δεν μπορούσε να αυξήσει τη διαφορά και ο Αρης δεν μπορούσε να μειώσει. Ως εκ τούτου το ημίχρονο βρήκε την ΑΕΚ να προηγείται με 6 πόντους, 43-37.

Στην τρίτη περίοδο ο Αρης ανέβασε την πίεσή του, μείωσε στον πόντο (53-52) και σαν να μην έφτανε αυτό, ο Θίοντορ ένιωσε ενοχλήσεις και αποχώρησε. Παρόλα αυτά η ΑΕΚ κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά σε διαχειρίσιμο επίπεδο και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +5, 60-55.

Στην τελευταία και καθοριστική περίοδο, η ΑΕΚ μπήκε αποφασισμένη στο παρκέ και με ένα επιμέρους 10-0, έφτασε τη διαφορά στο +15 (70-55), καθιστώντας σαφές πως η νίκη δεν χάνεται. Ετσι, φτάσαμε στο τελικό 81-73 που εδραιώνει την Βασίλισσα στη 2η θέση του πρωταθλήματος.

Πλέον στο κιτρινόμαυρο στρατόπεδο περιμένουν το πόρισμα για τον Τζόρνταν Θίοντορ και στρέφουν την προσοχή τους στη ρεβάνς με την Μπάμπεργκ την Τετάρτη στις 19:30.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Τζέιμς 2, Σάκοτα 12, Τσαλμπούρης 5, Λαρεντζάκης 21, Μωραΐτης 3, Γκρίφιν 6, Θίοντορ 8, Σαντ Ρος 8, Ρογκαβόπουλος 2, Γιαννόπουλος 2 και Χάντερ 12.

Αρης (Καστρίτης): Τζόουνς 8, Κάιζερ 7, Τολιόπουλος 12, Βεργίνης, Μποχωρίδης 6, Φλιώνης, Βουλγαρόπουλος, Νταλό 9, Χρηστίδης, Σλαφτσάκης 2, ΜακΓκι 23 και Χάρις 2.