Uncategorized

Λύγισε από Μπάμπεργκ και διαιτησία η Βασίλισσα

Νίκη χωρίς αντίκρυσμα για την Βασίλισσα που κέρδισε 69-67 την Μπάμπεργκ. Εμετική η διαιτησία των Γκλίσιτς, Ζάστσουκ και Λούτσις που έκαναν ότι περνούσε από το χέρι τους για να αποκλειστεί η Βασίλισσα. Κολαστήριο το ΟΑΚΑ με 18.000 τρελαμένους Ενωσίτες.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε αποφασισμένη στο παρκέ και έκλεισε τα δυο πρώτα δεκάλεπτα μπροστά στο σκορ (20-17 και 36-32) παρά τις εμφανείς εχθρικές προθέσεις των τριών διαιτητών που προκαλούσαν με τα σφυρίγματά τους.

Το τρίτο δεκάλεπτο κύλησε στον ίδιο ρυθμό με την ΑΕΚ να έχουν ένα σταθερό προβάδισμα 3-4 πόντων και το δεκάλεπτο να κλείνει με τη Βασίλισσα στο +5, 54-49.

Στο τελευταίο κρίσιμο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ έφτασε τη διαφορά μέχρι και το +12 (63-51), η Μπάμπεργκ με δυο γρήγορα τρίποντα μείωσε στους 5 τη διαφορά (65-60) τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη. Η ΑΕΚ πάλεψε μέχρι τέλους αλλά κέρδισε με δύο πόντους διαφορά, 69-67.

Πλέον στο κιτρινόμαυρο στρατόπεδο στρέφουν την προσοχή τους στον αγώνα του Σαββάτου με το Λαύριο για το πρωτάθλημα.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Τζέιμς 12, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 9, Τσαλμπούρης, Λαρεντζάκης 4, Μωραΐτης, Γκρίφιν 5, Θίοντορ 4, Σαντ Ρος, Ρογκαβόπουλος, Γιαννόπουλος 5 και Χάντερ 15.

Μπάμπεργκ (Περέγκο): Χίκμαν 4, Ράις 21, Ζήσης 2, Στάκι, Σμιντ, Ολίντε, Χάρις 5, Ρούμπιτ 7, Αλεξάντερ 8, Χέκμαν, Τέιλορ 2 και Κουλμπόκα.