Uncategorized

Το πέναλτι ”φάντασμα” στέρησε την νίκη από την ΑΕΚ!

Η εικόνα ίσως περιέχει: 1 άτομο, κάνει ένα σπορ και υπαίθριες δραστηριότητες

Η ΑΕΚ αντιμετώπισε την Λαμία για την 28η αγωνιστική της Σούπερ λίγκ στο δημοτικό γήπεδο.

Η Ένωση μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με την πρώτη της ευκαιρία μόλις στο 4ο λεπτό σκόραρε το πρώτο της γκολ, μετά από την ωραία κάθετη πάσα του Μπακασέτα και το τεχνικό σουτ του Μάνταλου στο γάμμα της εστίας. Στα αμέσως επόμενα λεπτά ο Δικέφαλος συνέχισε να έχει καλή παρουσία στον αγωνιστικό χώρο παρότι δεν υπήρξαν οι ανάλογες φάσεις. Στο 24ο λεπτό η πρώτη φάση για την ΑΕΚ μετά το γκολ ήρθε από τον Βίκτωρα Κλωναρίδη που ελίχθηκε ταχύτατα από την δεξιά πλευρά και έκανε μία σέντρα σουτ αλλά ο Μελισσάς απέκρουσε. Στην συνέχεια η Λαμία πραγματοποίησε την πρώτη πολύ μεγάλη φάση της, με τον Χούλτ να κάνει λάθος μέσα στην περιοχή και τον Μπερτόγλιο να κλέβει και να σουτάρει αλλά η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και έφυγε αουτ. Στο 30ο λεπτό ο Μάνταλος με μπαλιά πάρε-βάλε έβγαλε τετ α τετ τον Πόνσε, με τον Αργεντινό να θέλει να περάσει και τον τερματοφύλακα της Λαμίας αλλά να μην εκτιμά καλά και να κόβεται. Ο Διαιτητής Σκουλάς στο 33ο λεπτό δεν εκτίμησε σωστά και έδωσε λανθασμένο πέναλντι υπέρ της Λαμίας, με τον Μπαράλες να μην αστοχεί από την άσπρη βούλα και να κάνει το 1-1. Το πρώτο ημίχρονο έληξε χωρίς να έχει κάποια φάση μετά το ανύπαρκτο πέναλντι.
Το δεύτερο ημίχρονο δεν μπήκε με τους καλύτερους οιωνούς για την ΑΕΚ, με τον Μπαράλες στο 53ο λεπτό μα βάζει το δεύτερο προσωπικό του γκολ και να φέρνει τούμπα το παιχνίδι. Στο 69ο λεπτό και μόλις στην πρώτη ευκαιρία του Δικεφάλου στο δεύτερο μέρος, η χρυσή αλλαγή Λούκας Μπογέ με προβολή μέσα από την περιοχή έκανε το 2-2 και ισορρόπησε το παιχνίδι. Στην συνέχεια δεν υπήρξε κάτι το αξιοσημείωτο με το παιχνίδι να μένει στην ισοπαλία.