Στα ίδια επίπεδα αποτελεσματικότητας με Πόνσε ο Μπογέ

Ο Λούκας Μπογέ με το χθεσινό του τέρμα στην Λαμία, έφτασε τα 6 γκολ με την φανέλα της ΑΕΚ, και τα επίπεδα αποτελεσματικότητάς του, είναι παρόμοια με αυτά του Εζεκιέλ Πόνσε.

Για τρίτο σερί παιχνίδι πρωταθλήματος ο Λούκας Μπογέ βρήκε δίχτυα. Χθες σημείωσε το 2-2 στη Λαμία, μόλις ένα λεπτό μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, και οι αριθμοί του σιγά – σιγά ,αρχίζουν να παρουσιάζουν την ποιότητα του Αργεντινού. Ο Μπογέ έφτασε συνολικά τις 21 συμμετοχές στο πρωτάθλημα, έχοντας ωστόσο μόλις 1094 αγωνιστικά λεπτά (κατά μέσο όρο 52 λεπτά σε κάθε αγώνα που αγωνίζεται). Σε αυτά τα 1094 λοιπόν που έχει αγωνιστεί ο Μπογέ έχει έξι γκολ σε 21 τελικές προσπάθειες. Βρίσκει δίχτυα δηλαδή ανά 3.5 τελικές προσπάθειες. Τέτοια αποτελεσματικότητα στην ΑΕΚ έχει μόνο ο Πόνσε, ο οποίος σε 25 συμμετοχές (1959 λεπτά συμμετοχής) μετράει 15 γκολ σε 52 τελικές (1 γκολ ανά 3.5 τελικές). Ευλογα μπορεί να γίνει και μία σύγκριση αποτελεσματικότητας του Μπογέ με τους άλλους μεσοεπιθετικούς της ΑΕΚ. Ο Λιβάγια σε 24 συμμετοχές (1966 λεπτά) στο πρωτάθλημα έχει 6 γκολ σε 44 τελικές (1 τέρμα, ανά 7.3 τελικές). Ο Μπακασέτας σε επίσης 21 συμμετοχές, αλλά 1657 αγωνιστικά λεπτά έχει 3 γκολ σε 43 τελικές (1 γκολ ανά 14.3 τελικές), ενώ ο Μάνταλος σε 23 συμμετοχές του ως τώρα (1903 αγωνιστικά λεπτά) έχει 5 γκολ σε 37 τελικές (1 γκολ ανά 7.4 τελικές).