Βασίλισσα χωρίς “νεύρο” ηττήθηκε από Ολυμπιακό και διαιτησία

Η ΑΕΚ υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό για την 25η αγωνιστική της Basketleagueκαι γνώρισε την ήττα με 67-76. Αστοχη η Βασίλισσα στα κρίσιμα σημεία που είχε φτάσει σε απόσταση βολής, τραγική και η διαιτησία των Σχινά, Παπαπέτρου και Παντελίδη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά, με εύστοχες επιθετικές προσπάθειες και την περίοδο να κλείνει με ισχνό προβάδισμα των φιλοξενούμενων (20-21).
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ξεφύγει στο σκορ, έφτασε τη διαφορά στο +9 (30-39) όμως η ΑΕΚ αντέδρασε κι έκλεισε το ημίχρονο με διαφορα 3 πόντων (36-39).
Στην τρίτη περίοδο η ΑΕΚ έφτασε σε απόσταση ενός πόντου (48-49) όμως ένα επιθετικό ξέσπασμα των ερυθρόλευκων τους οδήγησε στο 50-59 στο 30′.
Στην τέταρτη και καθοριστική περίοδο ο Ολυμπιακός ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (51-66) όμως η ΑΕΚ αντέδρασε ξανά, μείωσε αρχικά στους 9 (57-66)  μετά όμως παραδόθηκε καθώς ξέμεινε από επιθετικές ιδέες οπότε η ήττα με 67-76 ήρθε φυσιολογικά.
Πλέον στην ΑΕΚ στρέφουν την προσοχή τους στη τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου με τον Κολοσσό στη Ρόδο, μετά το Πάσχα.
ΑΕΚ (Μπάνκι): Τζέιμς 11, Ξανθόπουλος 3, Σάκοτα 8, Τσαλμπούρης, Λαρεντζάκης 16, Μωραΐτης, Γκρίφιν 2, Σαντ Ρος 8, Ρογκαβόπουλος, Γιαννόπουλος 9 και Χάντερ 10

Ολυμπιακός (Μπλατ): Γκος 12, Τσέρι 8, Μιλουτίνοφ 14, Βεζένκοφ 11, Παπανικολάου 11, Μάντζαρης 5, Αγραβάνης, Ζευγαράς, Κολοβέρος, Μπόγρης και ΛεΝτέι 13.