Πίκρα…

Η ΑΕΚ υποδέχθηκε την ΑΕΛ για την 29η αγωνιστική της Superleague και γνώρισε την ήττα με 0-1.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δυο ομάδες ήταν χαλαρές στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς να δημιουργούν σπουδαίες ευκαιρίες. Η ΑΕΛ στη πρώτη στημένη μπάλα που κέρδισε κοντά στην περιοχή της Ενωσης, ευτύχησε να προηγηθεί με τον Μπράλιτς, σκορ που διατηρήθηκε μέχρι την ανάπαυλα.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μανόλο Χιμένεθ άλλαξε το σύστημα από 3-5-2 σε 4-2-3-1 και η ΑΕΚ έγινε πιο επιθετική, χάνοντας σπουδαίες ευκαιρίες με Μπογέ και Σβάρνα. Οι προσπάθειες της Ενωσης δεν απέφεραν κάποιο γκολ και έτσι η ΑΕΚ αποχαιρέτησε με ήττα το ΟΑΚΑ για φέτος.
Πλέον στο κιτρινόμαυρο στρατόπεδο στρέφουν την προσοχή του στη ρεβάνς με τη Λαμία, την Μεγάλη Πέμπτη στις 18:00.
ΑΕΚ (Χιμένεθ): Τσιντώτας, Γκάλο, Σβάρνας, Τσόσιτς (45′ Χουλτ), Οικονόμου, Κλωναρίδης (56′ Μπακάκης), Αλεφ (71′ Αλμπάνης), Κρίστισιτς, Μάνταλος, Μπογέ και Πόνσε.
ΑΕΛ (Φέστα): Κρίστινσον, Μόρας, Ζίζιτς, Μπράλιτς, Καρανίκας, Ζίβκοβιτς, Μπάλλας, Σεσέροβιτς, Γιακιμόβσκι, Σικαβκα και Νούνιτς.