Αστοχη ξανά η Βασίλισσα και ήττα από το Περιστέρι

Η ΑΕΚ υποδέχθηκε το Περιστέρι στο ΟΑΚΑ για τον πρώτο αγώνα της σειράς των μικρών τελικών του πρωταθλήματος και ηττήθηκε με 66-67.
Στο πρώτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ μπήκε δυνατά, έπαιξε καλή άμυνα κι έκλεισε την περίοδο στο +11, 18-7.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ έφτασε μέχρι το +16, 23-7. Σε εκείνο το σημείο, το Περιστέρι έκανε την αντεπίθεσή του κι έτσι το ημίχρονο έκλεισε με την Βασίλισσα στο +5, 39-34.
Στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι ήταν άστοχοι και παράλληλα κακοί στα αμυντικά τους καθήκοντα κι έτσι το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με το Περιστέρι στο +2, 50-52.
Στην τελευταία και καθοριστική περίοδο η ΑΕΚ κυνηγούσε στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου, καθώς το Περιστέρι εκμεταλλεύτηκε όλες τις ευκαιρίες για να σκοράρει. Ως εκ τούτου, το Περιστέρι έφτασε στη νίκη με 67-66.
Πλέον, στο κιτρινόμαυρο στρατόπεδο στρέφουν την προσοχή τους στον δεύτερο αγώνα της σειράς, που θα γίνει στο Περιστέρι, την Τρίτη στις 19:00.