Δεύτερη σερί νίκη για τη “Βασίλισσα” στο πρωτάθλημα!

Με 57-66 επικράτησε η ΑΕΚ του Ρεθύμνου για την 3η αγωνιστική της Betshop Basket League 2018-19. Με το ροζ φύλλο αγώνα έφυγε από τη Κρήτη η ομάδα του Λούκα Μπάνκι. Το επίσημο ντεμπούτο του με τα κιτρινόμαυρα πραγματοποίησε ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος

Ενα πρώτο ημίχρονο με σχετικά χαμηλό σκορ, ένα κλειστό ματς και από τις δύο ομάδες με συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα. Πολύ καλό ξεκίνημα στο ματς έκανε ο Βίνς Χάντερ, σταδιακά όμως μειώθηκε η απόδοση του.

Κάπως έτσι κύλησε και η 3η περίοδος με την ΑΕΚ να παίρνει προβάδισμα με το μεγάλο σουτ του Ράταν Μέις λίγα δευτερόλεπτα πρίν το τέλος.
Η ΑΕΚ στη 4η περίοδο ανέβασε ρυθμούς και επέβαλλε το ρυθμό της στον αγώνα. Κατα διαστήματα έπαιρνε καλό προβάδισμα και κράτησε αυτή τη διαφορά μέχρι το τέλος, όπου επικράτησε με 57-66.

Από τους κορυφαίους για ακόμη μια φορά οι Λαρεντζάκης Μέις. Πάρα πολύ καλά στοιχεία έδειξε ο Ρόμπερσον, ο οποίος σταδιακά ανεβαίνει, ενω και ο Σαντ-Ρος στο ντεμπούτο του ήταν αντάξιος των προσδοκιών απλά χρειάζεται ακόμα χρόνο για να αποκτήσει ρυθμό!