(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({

google_ad_client: “ca-pub-2691683486408955”,

enable_page_level_ads: true

});

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλά το ματς καθώς «απάντησε» στο τρίποντο του Γκίκα με τα καλάθια των Μεις και του Ματσιούλις και μετά ανέβασε στροφές καθώς από το – 3 βρέθηκε στο +4 σε 4 λεπτά αγώνα. Όμως γρήγορα οι Πατρινοί ισοφάρισαν με τις βολές του Brown και το κάρφωμα του Ellis. Στο παιχνίδι έγινε μια μικρή διακοπή για να διορθωθεί η κονσόλα του χρονομέτρου. Όμως ο Προμηθέας ανέκτησε το προβάδισμα και έφτασε στο +3 από την Ένωση. Παρόλο που με βολές του Ρομπερσον μείωσε η ΑΕΚ το +3 παρέμεινε στην κατοχή του Προμηθέα. Το ματς συνεχίστηκε με ίδιους ρυθμούς και το δεκάλεπτο έληξε με το σκορ να είναι 18-17 υπέρ της ομάδας της Πάτρας.

Το δεύτερο δεκάλεπτο βρήκε την ΑΕΚ να κυνηγάει το σκορ με 24-19 όμως η «Βασίλισσα» με σταθερά καλάθια πέρασε μπροστά με τον Ματσιούλις στο 4 λεπτό με τρίποντο και να διαμορφώνει το σκορ σε 28-30. Έπειτα και οι δύο ομάδες με ωραίο μπάσκετ και πολλές όμορφες φάσεις έκαναν το σκορ 37-37. Το ημίχρονο έληξε με την τάπα του Χαντερ στον Γκίκα και το τρίποντο του Σαντ Ρος από το κέντρο με το σκορ να διαμορφώνεται σε 37-40.

});

Παρόλο που το πρόβλημα στα ριμπάουντ έχει στοιχίσει στην Ένωση το προβάδισμα έμεινε στην κατοχή της. Ο Προμηθέας προσπάθησε να ανακτήσει το προβάδισμα αλλά η ΑΕΚ δεν σταμάτησε να τις καλές ενέργειες και παρέμεινε μπροστά στο σκορ. Όμως στο 3 20 ο Κασελάκης ευστόχησε σε τρίποντο και έδωσε το προβάδισμα στον Προμηθέα. Το δεκάλεπτο έληξε με τον Προμηθέα να είναι μπροστά στο σκορ με 57-56.

Η τελευταία περίοδος βρήκε την ΑΕΚ να χάνει με 3 πόντους καθώς οι αντίπαλοι έκαναν πάρτι στην ρακέτα της με τους γηπεδούχους να παίρνουν πολλά επιθετικά ριμπάουντ. Η ΑΕΚ δεχόταν πολλά καλάθια και δεν έβρισκε απάντηση με το σκορ να πηγαίνει στο 71-61. Ο Μεις με 4 σερί βολές μείωσε το σκορ σε 72-65 με 2, 52 να απομένουν. Προσπάθησε να μειώσει η «Βασίλισσα» με Μεις και Ματσιούλις όμως το ματς είχε ήδη κριθεί και έχασε με 79-69