Διπλό-μισή πρόκριση για την ΑΕΚ

Χωρίς να εντυπωσιάσει με την απόδοσή της, η ΑΕΚ κέρδισε στη Ρουμανία την Κραϊόβα με 2-0 και πήρε προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς του ΟΑΚΑ την επόμενη εβδομάδα.
Στο πρώτο ημίχρονο η Ενωση μπήκε νωθρά στον αγωνιστικό χώρο, η Κραϊόβα πίεζε ψηλά, όμως η ΑΕΚ ήταν που έχασε τις μεγαλύτερες ευκαιρίες με τους Μάνταλο και Βράνιες.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Μιγκέλ Καρντόσο μπήκαν αποφασισμένοι και στο 60ο λεπτό μετά από σέντρα του Μάρκο Λιβάγια, ο Πέτρος Μάνταλος με κεφαλιά νίκησε τον τερματοφύλακα της Κραϊόβα και άνοιξε το σκορ.
Στο 85ο λεπτό ο Παουλίνιο έφυγε στην αντεπίθεση, έδωσε στον Λιβάγια ο οποίος εκτέλεσε τον Πιλιατσέλι κι έκανε το 0-2 για την Ενωση.
Το μόνο ανησυχητικό είναι οι δυο αναγκαστικές αλλαγές καθώς οι Κλωναρίδης και Σιμάο αποχώρησαν με ενοχλήσεις.
Πλέον, το μόνο που πρέπει να κάνει η Ενωση είναι να κλειδώσει την πρόκριση στη ρεβάνς του ΟΑΚΑ στις 15 Αυγούστου.
ΑΕΚ (Καρντόσο): Μπάρκας, Παουλίνιο, Βράνιες, Σβάρνας, Χουλτ, Σιμάο (82′ Κρίστισιτς), Σιμόες, Βέρντε (64′ Ολιβέιρα), Ζεράλδες, Μάνταλος και Κλωναρίδης (34′ Λιβάγια).