Δίκαιη ήττα για την κάκιστη ΑΕΚ

Κατώτερη των περιστάσεων η ΑΕΚ, ηττήθηκε εύκολα από τον ΠΑΟΚ με 88-79.

Οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι δεν μπήκαν ποτέ στον αγώνα, δίνοντας το δικαίωμα στους αντιπάλους να ξεφύγουν από νωρίς με 21-6 και 34-16.

Η Βασίλισσα προσπάθησε να αντιδράσει με μπροστάρη τον Τζόρνταν Θίοντορ, μείωσε στους 8, 34-26 αλλά η αντεπίθεση σταμάτησε σε εκείνο το σημείο, καθώς το ημίχρονο έκλεισε με τον ΠΑΟΚ στο +13, 44-31.

Το δεύτερο ημίχρονο κυμάνθηκε στα ίδια επίπεδα με το πρώτο, η ΑΕΚ δεν μπορούσε να βρει τις σωστές λύσεις σε άμυνα και επίθεση, η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους, 67-46, στα μισά της τρίτης περιόδου αν και η ΑΕΚ κατάφερε στο τέλος του δεκαλέπτου να μειώσει τη διαφορά στους 13 πόντους, 71-58.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ μπήκε δυνατά μειώνοντας στους 9, 71-62, όμως ο ΠΑΟΚ βρήκε τις λύσεις απο την περιφέρεια, ανεβάζοντας ξανά τη διαφορά πάνω από τους 10. Ως εκ τούτου δεν άλλαξαν πολλά μέχρι το τελικό 88-79.

Πλέον, στην ΑΕΚ στρέφουν την προσοχή τους στον αγώνα της Τρίτης με την Πανεβέζις στη Λιθουανία.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 13, Κόνιαρης 3, Τέπιτς 10, Γκος 2, Τζέφερσον 10, Ζάρας 6, Μαργαρίτης 2, Τσόχλας, Σχίζας 5, Γκάρετ 9, Τζόουνς και Χάτσερ 27.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Ματσιούλις 20, Χάντερ 12, Τζέιμς 6, Σαντ Ρος 10, Θίοντορ 15, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 6, Λαρεντζάκης 4, Γιαννόπουλος, Τσαλμπούρης και Γκρίφιν 6.