Uncategorized

Εκανε το καθήκον της η ΑΕΚ

Χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα, η ΑΕΚ κέρδισε το Ρέθυμνο για την 16η αγωνιστική της Basketleague με 82-62.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι μπήκαν ορεξάτοι στον αγώνα κι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +10, 22-12 με τον Γκρίφιν να ξεκινάει ζεστός.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Βασίλισσα έφτασε τη διαφορά μέχρι και το +16, 31-15, όμως κάπου εκεί έδειξε σημάδια χαλαρότητας με το ημίχρονο να κλείνει στο +5, 38-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ μπήκε δυνατά, ανέβασε τη διαφορά ξανά σε διψήφια επίπεδα, 47-37, όμως το Ρέθυμνο έβγαλε αντίδραση και μείωσε στους 4, 53-49, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 57-51.

Το τελευταίο δεκάλεπτο κύλησε στον ίδιο ρυθμό, η ΑΕΚ όποτε ήθελε ξέφευγε στο σκορ, η διαφορά έφτασε ξανά σε διψήφια επίπεδα, 68-54 στο 35′ και ως εκ τούτου ήρθε η νίκη με σκορ 82-62.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Τζέιμς 4, Ξανθόπουλος 6, Τσαλμπούρης 2, Ματσιούλις 10, Λαρεντζάκης 5, Μωραΐτης 3, Γκρίφιν 19, Θίοντορ 4, Σαντ Ρος 5, Ρογκαβόπουλος 2, Γιαννόπουλος 2 και Χάντερ 20.

Ρέθυμνο (Ζιάγκος): Ντάνιελς 8, Χίκι 7, Οικονομόπουλος, Ραζής, Χριστοδούλου 6, Κουρέπης 2, Γλυνιαδάκης, Σιγκούνας 3, Μπαρτ 15, Καλογιαννίδης 6, Κλάντον 6 και Τζόουνς 9.