Προβλημάτισε η κάκιστη ΑΕΚ!

H AEK αντιμετώπισε για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ.

H AEK μπήκε δυνατά στα πρώτα λεπτά. Στο 4, κι’ όλας, λεπτό ο Λιβάγια σούταρε δυνατά από αριστερά της μεγάλης περιοχής,με τον Πασχαλάκη να αποκρούει σε κόρνερ. Στο κορνερ που εκτέλεσε ο Γκάλο, ο Πόνσε πήδηξε ψηλότερα από όλους, αστόχησε, όμως. Η μπάλα πήγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πασχαλάκη. Σουτ του Μαουριτσιο στο 8ο λεπτό, που δεν ανησύχησε τον Μπάρκα. Στο επόμενο ακριβώς λεπτό ο ΠΑΟΚ κέρδισε το κορνερ, ο Βαρέλα έπιασε τη πρώτη κεφαλια στην μικρή περιοχή, και ο Μουρίτσιο την δεύτερη βάζοντας ένα, φαινομενικά, εύκολο γκολ. Στο 22ο λεπτό, ο Γκάλο το εκτέλεσε φάουλ λίγο έξω από τη περιοχή, αλλά η μπάλα χτύπησε πάνω στο τείχος. Στο 31ο λεπτό ήρθε η αποβολή για τον ΠΑΟΚ με τον Ζάμπα να δέχεται την δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Χουλτ, με αποτέλεσμα οι «ασπρόμαυροι» να μείνουν με 10 παίκτες. Η ΑΕΚ φάνηκε να «εγκλωβίζεται» και δεν μπόρεσε να αντιδράσει, πραγματοποιώντας μοναχά μία φάση μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με τον Γκάλο να σουτάρει ψηλά στο 39′.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μαρίνος Ουζουνίδης αλλάζει το σύστημα σε 4-4-1 από 3-5-2, βγάζοντας τον Μπακάκη και βάζοντας τον Κρίστισιτς. Στο 56ο λεπτό η πρώτη φάση του δεύτερου μέρους. Ο Γκάλο σέντραρε, ο Χουλτ βγήκε στο δεύτερο δοκάρι πιάνοντας ένα χλιαρό σουτ, που δεν προβλημάτισε τον Πασχαλάκη. Στο 61′ ο Λιβάγια έπιασε το σουτ, από αριστερά της περιοχής αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι και πέρασε δίπλα από την εστία του πορτιέρε του ΠΑΟΚ. Στο 66′ ο Ελ Καντουρί εκτέλεσε το κόρνερ, ο Βαρέλα έπιασε τη κεφαλιά, αλλά άουτ. Στο 69ο λεπτό ο Άκπομ, ύστερα από μία προσωπική ενέργεια, σούταρε αλλλά ο Μπάρκας ήταν σε ετοιμότητα. Συο 74ο λεπτό ο Λιβάγια σέντραρε από δεξία, ο Πόνσε με τρομερό άλμα έπιασε τη κεφαλιά ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στο 76′ ο Μπογέ συνέκλινε από αριστερά έξω από τη μεγάλη περιοχή, έκανε το σουτ, που ήταν, όμως, πολύ άστοχο. Στο 83′ ο Γκάλο εκτέλεσα το φάουλ μακρία από την περιοχή, βρήκε τον Τσίγκρι που δεν κατάφερε, αν και σε πλεονεκτική θέση, να βρει εστία. Στο 86′ ο Γκάλο σέντραρε από δεξιά, ο Κρίστισιτς έπιασε την κεφαλιά «ψαράκι», που πέρασε ξυστά από το δοκάρι του Πασχαλάκη.