“Κατάπιε” τον Ολυμπιακό η ΑΕΚάρα και πάει για break στο Ρέντη

Εξαιρετική ΑΕΚ απέναντι στον Ολυμπιακό, νίκησε με 25-22 και πήγε την σειρά στο 1-1.

Η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ κατάφερε να ισοφαρίσει την σειρά των τελικών (1-1) επί του Ολυμπιακού Ξυνή χτίζοντας ελπίδες για την συνέχεια. Πιο συγκεκριμένα, οι “κιτρινόμαυροι” επικράτησαν με 25-22 των “Ερυθρολεύκων” και πλέον μπήκαν πιο ανταγωνιστικά για την κατάκτηση του Πρωταθλήματος της Handball Premier. Η ΑΕΚ παρά την απώλεια του Γιάκομπσεν έδειξε ένα πολύ καλό πρόσωπο και πήρε αυτό που ήθελε. Θυμίζουμε πως το πρωτάθλημα κρίνεται στις τρεις νίκες.

Αναλυτικότερα, στο ξεκίνημα του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά στο σκορ (2-0), όμως η ΑΕΚ βγήκε γρήγορα στην αντεπίθεση και γύρισε το ματς υπέρ της (4-2). Στην συνέχεια, οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί με το αποτέλεσμα ημιχρόνου να τελειώνει ισόπαλο 10-10.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε σε χαλαρούς ρυθμούς, με τους δύο αντιπάλους να είναι πάλι κοντά στο σκορ (12-12), ενώ υπήρξαν και αρκετές διακοπές. Κατά την διάρκεια, ανέβηκε ο ρυθμός στο ματς με τα γκολ να διαδέχονται το ένα το άλλο (14-14). Κατόπιν, η «Ένωση» με 5-0 σερί πήγε την διαφορά για πρώτη φορά στο +5 (21-16). Τελικά, η ΑΕΚ βρέθηκε νικήτρια με τελικό αποτέλεσμα 25-22 και ισοφάρισε την σειρά 1-1.

Η επόμενη αγωνιστική θα βρει την ΑΕΚ στου Ρέντη (24/5, 19:00), όπου πηγαίνει με σκοπό να κάνει το 2-1 στην σειρά.