Ντεμπούτο με το δεξί για Ρανιέρι

Ζορίστηκε, αλλά ξεκίνησε νικηφόρα ο Κλαούντιο Ρανιέρι στον πάγκο της Ρόμα! Στο ντεμπούτο του Ιταλού οι «τζιαλορόσι» λύγισαν δύσκολα 2-1 την Έμπολι και παρέμειναν ζωντανοί για το Champions League.

Το βασικό ζητούμενο -έστω κι αν χρειάστηκε να ιδρώσει αρκετά- πέτυχε απέναντι στην Έμπολι η Ρόμα.

Έχοντας για πρώτη φορά στον πάγκο τον Κλαούντιο Ρανιέρι, οι Ρωμαίοι ζορίστηκαν από την αδύναμη αντίπαλό τους, αλλά έφτασαν στη νίκη με 2-1.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους «τζιαλορόσι», μιας και πριν συμπληρωθεί δεκάλεπτο ο Ελ Σαράουι τους είχε δώσει ήδη προβάδισμα με υπέροχο φαλτσαριστό σουτ.

Ωστόσο η χαρά τους δεν κράτησε πολύ, αφού ισοφαρίστηκαν… μόνοι τους με ένα «κουφό» αυτογκόλ του Ζέσους στο 12’.

Παρόλα αυτά, οι παίκτες του Ρανιέρι δεν πτοήθηκαν και κατάφεραν να πάρουν ξανά προβάδισμα πριν το ημίχρονο (33’) με κεφαλιά του Σικ.

Από ‘κει και πέρα η Ρόμα επικεντρώθηκε περισσότερο στο να προφυλάξει το υπέρ της σκορ παρά να το διευρύνει.

Χρειάστηκε λοιπόν να περάσει ένα δεκάλεπτο άγχους στο τέλος, αφού η αποβολή του Φλορέντσι με δεύτερη κίτρινη στο 82’ είχε ως αποτέλεσμα πίεση από την Έμπολι.

Ευτυχώς όμως για τη Ρόμα (που παρατάχθηκε με πολλές απουσίες, συμπεριλαμβανομένης και αυτής του Μανωλά) τίποτα δεν άλλαξε ως τη λήξη.

Και ήρθε τελικά το τρίποντο, με το οποίο ξεκίνησε ομαλά η νέα εποχή Ρανιέρι και διατηρήθηκε σε απόσταση τριών πόντων από την Ίντερ (που βρίσκεται τώρα στην τέταρτη προνομιούχο θέση).

Πηγή: sport-fm.gr