Ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό και έχασε την ευκαιρία για άνοδο στην Α1!

Η γυναικεία ομάδα βόλει της ΑΕΚ ηττήθηκε με 1-3 σετ από τον Παναθηναϊκο ο οποίος πανηγυρίζει την άνοδο στην Α1, καθώς με τη νίκη αυτή έκανε το 2-0 στην σειρά των παιχνιδιών.

Τα κορίτσια της Ένωσης είχαν να αντιμετωπίσουν ένα πολύ καλό αντίπαλο κακ ενώ κατάφεραν να προηγηθούν με 1-0 στα σετ του δεύτερου τελικού της Pre League εντέλει γνώρισαν την ήττα και παράλληλα έχασαν για δεύτερη διαδοχική σεζόν την ευκαιρία της επιστροφής στα μεγάλα σαλόνια.
Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυναμικά και με δυνατό της σημείο το μπλοκ κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ (25-21). Στο δεύτερο σετ οι κιτρινόμαυρες έδειχναν να μην έχουν ενέργεια και δε μπορούσαν να βρούν λύσεις επιθετικά. Έτσι ήρθε το 1-1 (13-25).
Η Ένωση ήταν πιο ανταγωνιστική στο επόμενο σετ με αποτέλεσμα να κοντράρει μέχρι κάποια στιγμή τον ΠΑΟ (15-16). Όμως σε αυτό το κρίσιμο σημείο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και με όπλο το “καθαρό” μυαλό και τη ψυχραιμία κατάφεραν να κάνουν το 1-2 (18-25).
Στο τέταρτο και τελευταίο σετ οι παίκτριες του Μανώλη Αποστολογιωργάκη φαινόταν να έχουν ξεμείνει από δυνάμεις. Η ΑΕΚ είχε τρομέρες αδυναμίες σε μπλοκ και υποδοχή με αποτέλσμα οι πράσινες να πάρουν από νωρίς το προβάδισμα (1-7), διατήρησαν τα ηνία ως το τέλος και έφτασαν σε μια άνετη επικράτηση.

Τα σετ: 25-21, 13-25, 18-25, 11-25.