Έφεραν την ανατροπή οι μικροί με 5 γκόλ!

Η ομάδα Κ19 της ΑΕΚ νίκησε με 5-2 την αντίστοιχη του Παναιτωλικού στον εντός έδρας αγώνα για την 26η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Κ19 της Super League 2018-19 που πραγματοποιήθηκε στο δημοτικό γήπεδο Γαλατσίου.

Αν και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-2 στο πρώτο μισάωρο με τα γκολ των Γρηγοριάδη και Ντουάρτε, η ομάδα του Νίκου Κωστένογλου αντέδρασε και απάντησε με πέντε γκολ: ένα στο πρώτο ημίχρονο με πέναλτι που κέρδισε ο Γιάννης-Φοίβος Μπότος και εκτέλεσε ο αρχηγός Χρήστος Γιούσης στο 35′ και τέσσερα στο δεύτερο ημίχρονο!

Ο Γιούσης ήταν αυτός που ισοφάρισε με σουτ στο 52 και ακολούθησε το 3-2 με τον Ευθύμη Χριστόπουλο (56′) μετά από κόρνερ του Γιούση και αρχική προσπάθεια του Μιχάλη Μπούση που αποκρούστηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Το 4-2 ήρθε στο 91′ με σουτ του Ηλία Λαζαρίδη που μόλις είχε περάσει στον αγώνα ως αλλαγή και το τελευταίο γκολ ήρθε στο 93′ από τον Μιχάλη Τσέλιο με εντυπωσιακό μακρινό σουτ

Οι συνθέσεις των ομάδων
ΑΕΚ: Τάφας, Ποζατζίδης, Αρβανίτης, Τσιβελεκίδης, Μπούσης, Μπογκντάνι, Μπότος, Μαχαίρας (74′ Τσέλιος) Χριστόπουλος, Γιούσης (89′ Γιούσης) Πατρινός (60′ Κοσίδης)
Παναιτωλικός: Παρδαλός, Μελιάδης, Γρηγοριάδης, Ντόβας (76′ Πανταζής) Μπακαδήμας, Τσιάντης, Ντουάρτε, Φρατζέσκος (80′ Σκόνδρας) Καββαδίας, Φυτόπουλος, Αλ Ομπισάτ (69′ Πατίλας)

Διαιτητής: Χρόνης (Δυτ. Αττικής)
Βοηθοί: Καντανολέων, Χαντζίκος (Δυτ. Αττικής)