Οι “Μάγκες” έκαναν το πρώτο βήμα για τα προημιτελικά του Challenge Cup

Αποφασισμένη να περάσει στην επόμενη φάση η ΑΕΚ επικρατώντας εκτός έδρας της Ραμάτ Χάσρον με 34-28.

Από την αρχή η Ένωση επέβαλε τον ρυθμό της έχοντας το προβάδισμα με 4 τέρματα ενώ μέχρι το ημίχρονο το προβάδισμα έπεσε στα 2 τέρματα.

Οι Ισραηλινοί προσπάθησαν να περάσουν μπροστά στο ματς στο δεύτερο ημίχρονο όμως με πολύ καλές άμυνες και καλές επιθέσεις άντεξαν στην πίεση της Ραμάτ και κλείδωσαν την νίκη με τελικό σκορ 28-34.

Με την διαφορά των 6 τερμάτων οι «Μάγκες» υποδέχονται την Ραμάτ το ερχόμενο Σάββατο στις 15:00 στο ΟΑΚΑ.

ΡΑΜΑΤ- ΑΕΚ 28-34

ΡΑΜΑΤ (Λεβί): Μότολα, Γκαλ, Όμπερμαν 1, Τουρκενίτζ, Σάβιτς, Γιόσιτς 5, Πάβλοβιτς 8 , Φίλοβιτς, Μασλίγια, Καπόν 1, Χαβίβ, Γκέρα 3, Σισένκο, Τ. Πόμεραντζ 9, Γ. Πόμεραντζ 1.

ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 5, Ροζαβόλγκι, Συγγάρης, Μπάλαζ 2, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 2, Μπάγιος 7, Γιάκομπσεν 8, Παπαδιονυσίου 2, Δομπρής 2, Μυλωνάς 5, Νταρσουλάντ 1, Αργυρού, Παλεβίτσιους, Βραζάλιτσα.

Διαιτητές: Σέκουλιτς- Γιόβαντιτς (Σερβία)

Δίλεπτα: 5-8, Πέναλτι: 2/3-4/4