Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ στο Ρέντη!

Η ΑΕΚ έχασε από τον Ολυμπιακό με 3-0 σετ για την 1η εξ’ αναβολής αγωνιστική της Volley League.

Οι παίκτες του κ. Νεόφυτου παρουσιάστηκαν συγκεντρωμένοι στον ντέρμπι. Το σκορ δεν δείχνει την αληθινή εικόνα του παιχνιδιού αφού η Ένωση ήταν πολύ κοντά και στα 3 σετ και τα έχασε οριακά.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι δύο ομάδες μπήκαν στο παιχνίδι πολύ σοβαρά και με μεγάλη προσοχή, αν και η ΑΕΚ υπέπεσε σε πολλά χαμένα σερβίς. Αυτό οδήγησε σε μία συνεχόμενη εναλλαγή στο προβάδισμα, με το ιδιαίτερο γεγονός ότι καμία ομάδα δεν πήρε διαφορά δύο πόντων, μέχρι το 17-16.
Συγκεκριμένα, σε εκείνο το σημείο η ΑΕΚ “έτρεξε” ένα σερί 3-0 με πρωταγωνιστιή τον Κανέλλο και πέρασε μπροστά στο σκορ με 17-19. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με ένα χαμένο σερβίς του Κανέλλου και επίθεση του Ραουβέρντινκ (19-19). Η ΑΕΚ απάντησε με τον Τζιουμάκα να καρφώνει εύστοχα και στη συνέχεια να παίρνει άσσο (19-21), αναγκάζοντας τον τεχνικό του Ολυμπιακού να καλέσει τάιμ άουτ. Οι “ερυθρόλευκοι” με τον Κουμεντάκη να παίρνει πόντο και τον Τερβαπόρτι να πιάνει μονό μπλοκ ισοφάρισαν σε 21-21, ενώ ο Αλεξανδρουπολίτης άσσος έκανε και το 22-21. Ο Χαραλαμπίδης ισοφάρισε σε 22-22 και 23-23, αλλά ένα χαμένο σερβίς του Κουλοχέρη και ένα μπλοκ του Μπέμε “χάρισαν” το σετ στον Ολυμπιακό (25-23).
Στο δεύτερο σετ, η ΑΕΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4-3, αλλά βελτιώνοντας την υποδοχή της, πέρασε μπροστά στο σκορ με 5-7. Ο Μπέμε μείωσε σε 6-7, αλλά ο Χαραλαμπίδης με πρώτο χρόνο και λάθος στο φιλέ του πρώτου, έφεραν την ΑΕΚ στο +3 (6-9). Ο Σμιτ με μπλοκ άουτ και ο Φράγκος με επίθεση μείωσαν σε 8-9, αλλά ο Μότα έκανε το 8-10. Το λάθος του Κανέλλου (καρφί στο φιλέ) έδωσαν την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να ισοφαρίσει (10-10). Η ισοπαλία συνεχίστηκε μέχρι το 15-15, όταν και οι Τζιουμάκας-Στοΐλοβιτς έκαναν το 15-17. Δύο συνεχόμενα λάθη του Ολυμπιακού έδωσαν προβάδισμα 4 πόντων στην “Ένωση” (15-19). Σωρεία λαθών της ΑΕΚ, ωστόσο, έκαναν δώρο όχι μόνο το προβάδισμα των 4 πόντων, αλλά και ολόκληρο το σετ, με τους Πειραιώτες να το κερδίζουν με 25-21.
Στο τρίτο σετ, η ΑΕΚ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 5-3, αντέδρασε και με ους Τζιουμάκα, Λιόκα και Χαραλαμπίδη πέρασε μπροστά με 6-7. Οι “κιτρινόμαυροι” όχι μόνο διατήρησαν το +1, αλλά με διπλή μπαλιά του Ολυμπιακού έφτασαν στο +2 (12-14). Παρά το χαμένο σερβίς (14-15), ο Τζιουμάκας έκανε το 13-15, με τα λάθη της ΑΕΚ να κάνουν σε εκείνο το σημείο και πάλι την εμφάνισή τους. Ο Μπέμε με πρώτο χρόνο και ο Φράγκος με τρεις αναπάντητους πόντους έδωσαν αέρα 2 πόντων στους Πειραιώτες (17-15). Ο Στοΐλοβιτς αστόχησε εκ νέου σε σερβίς (18-16), με τον Σμιτ να κερδίζει άσσο για το 19-16. Η ΑΕΚ στη συνέχεια μείωσε τέσσερις φορές στον πόντο (19-18, 21-20, 22-21) και ένα χαμένο σερβίς του Τερβαπόρτι στο 23-22. Αυτή, όμως, ήταν και η τελευταία αντίδραση της ομάδας του Νίκου Νεόφυτου, καθώς ο Κουμεντάκης με επίθεση και ο Μπέμε με πλοκ “έγραψαν” το 25-22 και το τελικό 3-0 στα σετ.
Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ‘’ΑΕΚ της Καρδιάς’’, την Δευτέρα (26/11, 17:00) στο κλειστό του Μετς κόντρα στον Παμβοχαϊκό. Να είστε ΟΛΟΙ εκεί!
Τα σετ: 25-23, 25-21, 25-22.