Ξεπέρασε και τον Φοίνικα Σύρου η ΑΕΚ

Επιστροφή στην Αθήνα με τους δύο βαθμούς της νίκης για την ΑΕΚ, ύστερα από την επικράτηση επί του Φοίνικα Σύρου με 3-2 σετ.

Η γηπεδούχος ομάδα, ξεκίνησε πολύ δυναμικά το παιχνίδι και πήρε από την αρχή ”μαξιλαράκι” ασφαλείας καθώς η ΑΕΚ δεν μπορούσε να πλησιάσει στο σκορ. Η ”ένωση” προσπάθησε σε κάποια στιγμή του πρώτου σετ να βγάλει αντίδραση, όμως δεν τα κατάφερε και έχασε με 25-20.

Στην συνέχεια, οι ”κιτρινόμαυροι” πάτησαν γκάζι και με οδηγό την βελτιωμένη εικόνα που παρουσίασε έφερε την αναμέτρηση στα ίσα κερδίζοντας το δεύτερο σετ με 15-25.

Το τρίτο σετ, άνηκε εξ’ ολοκλήρου στο Φοίνικα καθώς βρήκε απέναντι του μια ”κολλημένη” ΑΕΚ τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά. Έτσι, η ομάδα της Σύρου εκμεταλλεύτηκε την κακή εικόνα της ”ένωσης” και επικράτησε με 25-18

Στο τέταρτο σετ, η ΑΕΚ ανέβασε και πάλι στροφές είχε τον έλεγχο του αγώνα και επικράτησε στο με 21-25 φέρνοντας το ματς στο 2-2.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι όμως η ποιότητα της ΑΕΚ καθάρισε την ομάδα του Φοίνικα και της χάρισε την νίκη με 3-2 σετ.

Τα σετ: 25-20, 15-25, 25-18, 21-25, 12-15