Uncategorized

Παλικαρίσια εμφάνιση για τους Μάγκες, έμειναν όρθιοι στου Ρέντη!

ΑΕΚ και Ολυμπιακός αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 23-23 στο Ρέντη για την 7η αγωνιστική της Handball Premier, με τους Μάγκες να παραμένουν αήττητοι. Τεράστια εμφάνιση από τον Λαρς Γιάκομπσεν, ο οποίος πέτυχε 7 γκολ και ισοφάρισε σε νεκρό χρόνο με εύστοχο χτύπημα πέναλτι. Επόμενος αγώνας για την Ένωση την Παρασκευή στο ΟΑΚΑ απέναντι στην αυστριακή Μπρέγκεντζ για το Challenge Cup.
Η εξέλιξη του αγώνα

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Η ΑΕΚ μπήκε μουδιασμένα στην αναμέτρηση, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ με 5-1 και 8-3. Ωστόσο οι παίκτες του Νίκου Γραμματικού, με μπροστάρη τον Γιάκομπσεν, μπήκαν ξανά στο παιχνίδι και το ημίχρονο έκλεισε με τους ερυθρόλευκους μπροστά με 12-10.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι Μάγκες μπήκαν συγκεντρωμένοι και ισοφάρισαν σε 15-15. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με τους τερματοφύλακες να είναι οι πρωταγωνιστές του αγώνα. Στο 47′ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 20-18, αλλά η Ένωση ισοφάρισε ξανά με γκολ των Ζαμπούνη και Δομπρή. Στα τελευταία δέκα λεπτά οι άμυνες ήταν πολύ σκληρές, με την ΑΕΚ να μην καταφέρνει να περάσει μπροστά στο σκορ. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Τζηράς έκανε βήματα, τα οποία δεν είδαν οι διαιτητές, γράφοντας το 23-22 για τον Ολυμπιακό, αλλά η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι σε νεκρό (!) χρόνο, στο οποίο ευστόχησε ο Γιάκομπσεν, διαμορφώνοντας το τελικό 23-23.
Τα πεντάλεπτα: 2-0, 5-2, 8-4, 8-5, 11-9, 12-10 (ημιχρ.), 14-11, 15-15, 17-17, 20-20, 22-21, 23-23.