Απίστευτη Βασίλισσα, διέλυσε το Περιστέρι!

Η ΑΕΚ αντιμετώπισε το Περιστέρι για την 14η αγωνιστική της basket league.

H Ένωση μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, με 7 σερί πόντους. Το Περιστέρι μέχρι και το 5ο λεπτό της αναμέτρησης μείωσε με το κοντέρ να γράφει 13-9 υπέρ της ΑΕΚ. Καθοριστικο΄΄ι σε αυτό το σημείο του αγώνα ήταν οι 2 Αμερικανοί Βίνς Χάντερ και Τζόρνταν Θίοντορ βάζοντας αρκετούς προσωπικούς πόντους.Ο Δικέφαλος δεν τελείωσε καλά την πρώτη περίοδο, και αυτό το εκμεταλλεύτηκε το Περιστέρι που πέρασε μπροστά με 21-23.

Στην 2η περίοδο η ΑΕΚ και με την βοήθεια του κόσμου της που έδωσε δυναμικό παρόν, έκανε ένα σερί και έγινε και πάλι οδηγός της αναμέτρησης. στην συνέχεια όμως το παιχνίδι εκτυλίχθηκε σε ντέρμπι με τις ομάδες να πηγαίνουν χεράκι-χεράκι. Στο τέλος του ημιχρόνου βρήκε την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ με το ταμπλό να γράφει 49-44.

Στην αρχή του 3ου δεκαλέπτου η ΑΕΚ ξέφυγε στο σκορ και για πρώτη φορά είχαμε +12 στον αγώνα. Με καλή άμυνα και με τον ”καυτό” Θίοντορ η διαφορά μεγάλωσε ακόμα περισσότερο. Η Ένωση συνέχισε με το πόδι στο γκάζι φτάνοντας στο +20! 68-48. Το τέλος της 3ης περιόδου βρήκε την γηπεδούχο στο +20 76-56.

Στην 4η περίοδο δεν άλλαξαν πολύ τα πράγματα η ΑΕΚ συνέχισε με την φόρα του 3ου δεκαλέπτου διατηρώντας το +20 και επεκτείνοντας την διαφορά στο +26.