Νίκη διά πυρός και σιδήρου για την Ρεάλ Μαδρίτης

Από κάζο πρώτου μεγέθους γλίτωσε η Ρεάλ Μαδρίτης στην Κωνσταντινούπολη, που νίκησε δύσκολα με 86-82 τη Νταρουσάφακα, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Euroleague. Η «βασίλισσα» είχε τον έλεγχο του αγώνα στα τρία πρώτα δεκάλεπτα και έδειχνε να πηγαίνει σε μια εύκολη νίκη, αλλά η τουρκική ομάδα με επική αντεπίθεση στο τελευταίο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 23-14, έφτασε ακόμη και στην ισοφάριση 82-82, αλλά «λύγισε» στο φινάλε.
Έτσι, η ισπανική ομάδα έφτασε τις 17 νίκες στην κανονική περίοδο και διατήρησε τις ελπίδες για την πρώτη θέση, έχοντας μια λιγότερη από τη Φενερμπαχτσέ, ενώ για τους Τούρκους, αυτή ήταν η 18η ήττα, που τους διατηρεί στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Άντονι Ράντολφ και Τρέι Τόμπκινς, οι οποίοι πέτυχαν από 15 πόντους, ενώ σημαντική βοήθεια προσέφεραν οι Κάρολ με 12 και Πρέπελιτς με 10 πόντους. Πρώτος σκόρερ των ηττημένων και του αγώνα ήταν ο Τόνι Ντάγκλας, που τελείωσε το παιχνίδι με 27 πόντους και 6/11 τρίποντα, ενώ τον ακολούθησε ο Τζέρεμι Έβανς με 18 πόντους και 12 ριμπάουντ.
Τα δεκάλεπτα: 16-23, 38-53, 59-72, 82-86
Πηγή: sport-fm.gr