CHAMPIONS LEAGUE, ΚΟΣΜΟΣ

Πρόκριση μέσα στο Άνφιλντ για τους “καμικάζι” του Σιμεόνε!

Παρά το γεγονός πως η Λίβερπουλ ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα και έστειλε το ματς στην παράταση, η Ατλέτικο πήρε την πρόκριση με δυο γκολ του Γιορέντε κι ένα του Μοράτα.

Το 90λεπτο κύλησε με τη Λίβερπουλ να έχει την κατοχή και να δημιουργεί αρκετές ευκαιρίες, μετατρέποντας μόνο μια σε γκολ, με τον Βαινάλντουμ.

Ως εκ τούτου η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση, η οποία ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να κάνουν το 2-0 με τον Φιρμίνο. Τότε ήρθε η ώρα της διπλής απάντησης από τη μεριά των “ροχιμπλάνκο” που με δυο γκολ του Μάρκος Γιορέντε έκαναν το 2-2 και εξασφάλισαν την μεγάλη πρόκριση στους “8” της διοργάνωσης.

Το τελειωτικό χτύπημα ήρθε στο 120′ όταν στην αντεπίθεση ο Άλβαρο Μοράτα έκανε το 3-2 για την ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε, βάζοντας το κερασάκι στην τούρτα.