ΑΕΚ, ΒΟΛΕΪ, ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ

Βόλεϊ: Κακή εμφάνιση και ήττα από τον ΠΑΟΚ για τις γυναίκες της ΑΕΚ

Κακή εικόνα και ήττα για την ΑΕΚ στην 2η αγωνιστική της Volley League Γυναικών κόντρα στον ΠΑΟΚ, στη Θεσσαλονίκη, με 3-0 σετ. Τα προβλήματα του προηγούμενου αγώνα φαίνεται να επηρέασαν τις «κιτρινόμαυρες» οι οποίες δεν κατάφεραν να πάρουν την νίκη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε δυνατά, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ (5-5, 10-10). Η ασταθής υποδοχή της ΑΕΚ έδωσε ένα προβάδισμα στον ΠΑΟΚ με 16-12, όμως με ωραία επίθεση από την Πολυνοπούλου και το μπλοκ από την Χαντάβα η «Ένωση» πλησίασε στο -2. Οι γηπεδούχες κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τα λάθη των «κιτρινόμαυρων» και να διευρύνουν την διαφορά σε 22-18. Το σετ τελείωσε υπέρ του ΠΑΟΚ με 25-19.

Το δεύτερο σετ άρχισε όπως και το πρώτο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι (5-5, 8-8). Η αναποτελεσματικότητα της ΑΕΚ την κράτησε πίσω στο σκορ με 12-8. Με επίθεση και άσσο από την Ολιβέιρα έδωσε «ανάσα» στις «κιτρινόμαυρες» που πλησίασαν στον πόντο (12-11). Κάποιες αμφισβητούμενες φάσεις και λάθη στην άμυνα έφεραν τον ΠΑΟΚ ξανά μπροστά με 16-12 και 22-15. Παρά την προσπάθεια της «Ένωσης» να μειώσει τα λάθη ήταν αρκετά και το σετ κατέληξε και αυτό στις γηπεδούχες με 25-17.

Στο τρίτο σετ μπήκαν καλύτερα οι «κιτρινόμαυρες» με μπλοκ από την Ολιβέιρα, επίθεση και άσσο από την Πολυνοπούλου να κάνουν το σκορ 2-5. Οι Θεσσαλονικιές όμως, άμεσα ισοφάρισαν και πέρασαν μπροστά με 7-6. Η ΑΕΚ βρήκε τις λύσεις που έψαχνε σε άμυνα και επίθεση με την Έντουαρτς και με το πιεστικό σερβίς της Πολυνοπούλου πέρασε ξανά μπροστά με 10-11 και 13-15. Ο ΠΑΟΚ όμως, πήρε το προβάδισμα με 18-16 και 20-18. Στο πιο κρίσιμο σημείο του σετ μπήκε ως αλλαγή η Φλιάκου και με άσσο δικό της και πλασέ της Μόμι η «Ένωση» έφτασε το σκορ στο 20-21. Τα λάθη σε υποδοχή και άμυνα, έδωσαν το παιχνίδι στις γηπεδούχες με το σετ να λήγει 25-23.