ΑΕΚ, ΜΠΑΣΚΕΤ

Βαριά ήττα της ΑΕΚ στη Μάλαγα (88-66)

Η ΑΕΚ του Ηλία Καντζούρη πάλεψε για τρία δεκάλεπτα, κατέρρευσε όμως στο τελευταίο (88-66) και δέχτηκε μια βαριά ήττα εκτός έδρας από την Μάλαγα.

Ο Αϊζάια Μάιλς κατά τη διάρκεια της χθεσινής αναμέτρησης Μπορεί να κατέβηκε με πολλές απουσίες, όμως η «Ένωση» πάλεψε δίχως δικαιολογίες απέναντι στην Μάλαγα, η οποία λογίζεται ως αδιαφιλονίκητο φαβορί για την κατάκτηση της διοργάνωσης!

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη ήταν εξαιρετική για τρία δεκάλεπτα, όμως στο τελευταίο έπαθε black out και με την έξοδο του Αϊζάια Μάιλς, ο οποίος υπέπεσε σε πέμπτο φάουλ, υποτάχθηκε στην ανωτερότητα της Μάλαγα. Χαρακτηριστικό είναι ότι ο αγώνας έληξε 88-66, όμως η ΑΕΚ τελείωσε την τρίτη περίοδο στο -5 (59-54). Κορυφαίοι για την «Βασίλισσα» ο «διπλός» Ακίλ Μίτσελ με 18 πόντους και 13 ριμπάουντ, αλλά και ο Αϊζάια Μάιλς με 1ρ πόντους και 5 ριμπάουντ. Η κατάρρευση στο τέλος Η ΑΕΚ ξεκίνησε τον αγώνα με τους Αντώνη Κόνιαρη, Δημήτρη Φλιώνη, Κένι Ουίλιαμς, Αϊζάια Μάιλς και Ακίλ Μίτσελ. Ο αγώνα ξεκίνησε με δίποντο του Κράβις για το 2-0 της Μάλαγα. Σε αυτό απάντησε ο Μάιλς με τρίποντο βάζοντας μπροστά την ομάδα του (3-2). Η ΑΕΚ διατηρήθηκε μπροστά στο σκορ (5-4) με καλάθι του Μίτσελ. Στη συνέχεια με καλή άμυνα και καλάθι του Φλιώνη η ομάδα του Ηλία Καντζούρη προηγήθηκε με 3 πόντους (7-4). Οι γηπεδούχοι με ένα επιμέρους σκορ 4-0 πέρασαν μπροστά με έναν πόντο (8-7), στο οποίο απάντησε ο Μίτσελ για το 9-8. Με επιμέρους σκορ 6-0 η Μάλαγα πέρασε μπροστά με 5 πόντους (14-9), 6 λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Ο Ουίλιαμς με τρίποντο μείωσε από πλευράς ΑΕΚ σε 14-12. Νέο επιμέρους σκορ των γηπεδούχων έφτασε το σκορ στο 19-12 αναγκάζοντας τον Ηλία Καντζούρη να καλέσει time out. Με τρίποντο του Μάιλς οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν σε 19-15. Με καλάθι του Μίτσελ η ΑΕΚ μείωσε σε 22-17, μένοντας κοντά στο σκορ

. Ο Μάιλς με 3/3 βολές διατήρησε τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (27-20), προτού η Μάλαγα ευστοχήσει σε δίποντο για το 29-20, που ήταν και το τελικό σκορ της πρώτης περιόδου. Στο ξεκίνημα της δεύτερης ο Στρέλνιεκς με φλότερ μείωσε στους 7 πόντους (29-22). Ο Γόντικας με μια εύστοχη βολή μείωσε εκ νέου σε 29-23. Με καλή άμυνα και λέι απ του Γιάνκοβιτς στον αιφνιδιασμό η ΑΕΚ μείωσε τη διαφορά στους 4 (29-25). Η Μάλαγα ανέβασε ξανά τη διαφορά για το 31-25. Ο Στρέλνιεκς απάντησε εκ νέου μειώνοντας στους 4 (31-27). Ο Μίτσελ με δύο εύστοχες βολές μείωσε στους 2 (31-29). Ο Γιάνκοβιτς με δίποντο από κοντά έφερε το ματς στην ισοπαλία (31-31). Ο Πέρι με καλάθι και φάουλ έβαλε ξανά μπροστά την Μάλαγα με 34-31. Ο Ουίλιαμς με εξαιρετική κίνηση μείωσε στον πόντο (34-33), 4 λεπτά πριν την ανάπαυλα. Ο Κάρτερ με καλάθι και φάουλ ανέβασε τη διαφορά στους 4 (37-33).

Ο Μάιλς με δίποντο από μέση απόσταση μείωσε στους 2 (37-35). Ο Μάιλς με δύο εύστοχες βολές μείωσε στους 3 πόντους (40-37). Ο Πέρι με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στους 6 (43-37), αναγκάζοντας τον Ηλία Καντζούρη να καλέσει time out. Ο Μίτσελ έπειτα από ασίστ του Φλιώνη μείωσε στους 5 (44-39), ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου αναγκάζοντας την Μάλαγα να καλέσει time out. Το σκορ δεν άλλαξε και το 44-39 ήταν το τελικό σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Το σκορ στην τρίτη περίοδο άνοιξε με δίποντο του Μίτσελ, ο οποίος μείωσε στους 3 (44-41). Με καλή άμυνα και νέο καλάθι του Μίτσελ η διαφορά πήγε στον έναν πόντο (44-43). Ο Κάρτερ με δίποντο ανέβασε τη διαφορά στους 3 (46-43). Με εξαιρετική συνεργασία Φλιώνη-Μίτσελ ο δεύτερος μείωσε ξανά στον πόντο (46-45). Ο Ουίλιαμς με δύο βολές μείωσε εκ νέου στον πόντο (48-47). Με απίθανο τρίποντο του Φλιώνη επήλθε η ισορροπία στον αγώνα για το 50-50. Με πανέξυπνη κινηση του Μίτσελ η ΑΕΚ πέρασε μπροστά στο σκορ με 52-51. Με επιμέρους σκορ 4-0 η Μάλαγα πέρασε μπροστά με 3 πόντους (55-52).

Ο ΜακΓκρίφ με δύο εύστοχες βολές μείωσε εκ νέου στον πόντο (55-54). Με επιμέρους σκορ 4-0 Μάλαγα προηγήθηκε με 5 πόντους (59-54), αναγκάζοντας τον Ηλία Καντζούρη να καλέσει time out ένα λεπτό πριν το τέλος της περιόδου. Το σκορ δεν άλλαξε και το 59-54 ήταν το τελικό σκορ της τρίτης περιόδου. Ο Μάιλς με μια εύστοχη βολή άνοιξε το σκορ στην τελευταία περίοδο και μείωσε στους 4 (59-55). Ο Ουίλιαμς με μεγάλο τρίποντο μείωσε στον πόντο (59-58). Με δύο εύστοχες βολές η Μάλαγα ανέβασε τη διαφορά στους 3 (61-58). Ο Κράβις από κοντά έκανε το 63-58. Ο Μπριθουέλα με κλέψιμο και τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στους 8 (66-58), αναγκάζοντας την ΑΕΚ σε time out. Με 3 συνεχόμενους πόντους οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά στους 11 (69-58). Ο Φλιώνης με δύσκολο δίποντο μείωσε στους 9 (69-60). Με 7 συνεχόμενους πόντους η Μάλαγα ανέβασε τη διαφορά στους 16 (76-60), αναγκάζοντας τον Ηλία σε νέο time out. Ο ΜακΓκρίφ με 4 συνεχόμενους πόντους μείωσε στους 14 (78-64). Με τρίποντο του Πέρι η Μάλαγα ανέβασε τη διαφορά στους 19 πόντους (83-64). Ο Γιάνκοβιτς από κοντά μείωσε στους 21 τη διαφορά (87-66). Ο Ντέντοβιτς με μια εύστοχη βολή διαμόρφωσε το τελικό 88-66.