ΑΕΚ, ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Τρομακτική ΑΕΚ διέλυσε με κατοστάρα τον Παναθηναϊκό

Η ΑΕΚ υποδέχτηκε τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ για την 13η αγωνιστική και νίκησε με 100-97.

Στο πρώτο ημίχρονο η Βασίλισσα ήταν καταιγιστική, πέτυχε 12/19 τρίποντα και πήγε στα αποδυτήρια στο +9 (63-54). Η διαφορά ήταν σε μονοψήφιο επίπεδο κυρίως λόγω της απαράδεκτης διαιτησίας. Οι διαιτητές έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους καθώς στο πρώτο δίλεπτο ο Λάνγκφορντ είχε ήδη τρία φάουλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και τελείωσε την τρίτη περίοδο στο +8, 85-77. Στην τελευταία περίοδο η ΑΕΚ έμεινε άποντη για πέντε λεπτά και ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με 85-86. Εκεί μίλησε η κιτρινόμαυρη ψυχή και η ΑΕΚ έφτασε στη μεγάλη νίκη με 100-97.

Πλέον, στο κιτρινόμαυρο στρατόπεδο στρέφουν την προσοχή τους στον αγώνα της Τετάρτης με την Αντβέρπ.