ΑΕΚ, ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Τραγική εμφάνιση και ήττα για την ΑΕΚ στις Σέρρες!

Ηττημένη φεύγει από τις Σέρρες η ΑΕΚ, μετά την ήττα με 1-0 από τον Πανσερραϊκό. Με 10 παίκτες από το 27′ οι γηπεδούχοι, με την Ένωση να μην μπορεί να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα. Εκπληκτικοί οι Ενωσίτες που βρέθηκαν στο γήπεδο, που ξεπερνούσαν τους 4000.

Την ήττα με 1-0 από τον Πανσερραϊκό γνώρισε η ΑΕΚ στις Σέρρες για την 9η αγωνιστική της Super League. Η Ένωση, αν και έπαιζε με αριθμητικό πλεονέκτημα από το 27′ λόγω αποβολής του Τέρζιτς, δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα και ηττήθηκε για δεύτερο σερί εκτός έδρας παιχνίδι, μετά την ήττα με 1-0 από τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο.

Οι κιτρινόμαυροι ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι και προσπάθησαν να απειλήσουν την εστία του Γκεγκεσασβίλι, ωστόσο όσες φορές προσπάθησαν δεν τα κατάφεραν. Στο 23′ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μπουν μπροστά στο σκορ με πέναλτι του Μπετανκόρ, όταν ο Περέιρα ανέτρεψε τον αντίπαλο του μέσα στην περιοχή. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Πανσερραϊκός έμεινε με δέκα παίκτες, όταν ο Τέρζιτς δέχθηκε την απευθείας κόκκινη του διαιτητή για επικίνδυνο μαρκάρισμα πάνω στον Λαμέλα. Αρχικά ο διαιτητής Τσιάρας έδειξε κίτρινη κάρτα, ωστόσο το VAR τον κάλεσε και άλλαξε την απόφασή του. Από εκεί και πέρα η ΑΕΚ είχε την υπεροχή, ωστόσο δεν κατάφερε να φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία.

Στην επανάληψη ο Ματίας Αλμέιδα έβαλε τον Πινέδα στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Μουκουντί, με τον Σιμάνσκι να γυρνάει στην άμυνα. Η ΑΕΚ άρχισε να πατάει με αξιώσεις την αντίπαλη εστία, ωστόσο όσες φορές κατάφερε να φτάσει κοντά στο γκολ, δεν το κατάφερε. Επόμενη κίνηση από τον προπονητή της Ένωσης ήταν ο Μαρσιάλ, ο οποίος πέρασε στη θέση του Χατζισαφί. Ο Γάλλος σταρ με το που μπήκε στο γήπεδο πήρε πολλές μπάλες και άρχισε να απειλεί από τα αριστερά, ενώ μέχρι τότε οι γηπεδούχοι δεν είχαν δεχθεί απειλές από αυτή την πλευρά. Οι αλλαγές της ΑΕΚ ολοκληρώθηκαν με την είσοδο των Ελίασον και Μάνταλου, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έδειχναν ανήμποροι να βρουν το γκολ της ισοφάρισης. Από τη μία ορισμένα κακά τελειώματα, από την άλλη ο τερματοφύλακας του Πανσερραϊκού, ο οποίος όσες φορές χρειάστηκε φώναξε παρών. Η ΑΕΚ φωνάζει για πέναλτι που δεν της δόθηκε στις καθυστερήσεις, όταν ο Πινέδα μπήκε στην περιοχή του Πανσερραϊκού, πέρασε δύο αντιπάλους του και δέχθηκε μαρκάρισμα, με τον διαιτητή Τσιάρα αλλά και το VAR να μη βλέπουν κάτι επιλήψιμο και να παραμένει το 1-0 μέχρι το τέλος του αγώνα.