ΑΕΚ, ΑΡΘΡΟΓΡΑΦΙΕΣ, ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΟΚΑΛΙΔΗΣ, ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Στο ΟΑΚΑ μπορεί να έχανε-Στο σπίτι της όμως ΠΟΤΕ!

Μια έμπνευση των παικτών της ΑΕΚ ήταν αρκετή για να σημαδέψει το πρώτο «Αθηναϊκό» ντέρμπι στην Αγία Σοφιά και να δώσει το υπερπολύτιμο τρίποντο στην ομάδα του Αλμέϊδα, μειώνοντας εκ νέου την διαφορά από την κορυφή, στους τέσσερεις βαθμούς.

Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς παρατάχτηκε διαβασμένη και με ξεκάθαρο πλάνο στο γήπεδο από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης. Αυτό φυσικά ήταν να «φρενάρει» την εντός έδρας φόρα που χαρακτηρίζει την «Ένωση» στην Νέα Φιλαδέλφεια. Ένα πλάνο το οποίο λειτούργησε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, καθώς η ΑΕΚ δημιούργησε τις λιγότερες ευκαιρίες σε παιχνίδι της φετινής σεζόν, ακόμη και από παιχνίδια που εν τέλη έχει ηττηθεί.

Ωστόσο, αυτή η στατιστική εξηγείται και από την επιλογή του προπονητή της να αλλάξει τον τρόπο προσέγγισης του παιχνιδιού της ομάδας του για πρώτη φορά από τότε που την ανέλαβε. Στα πρώτα 25-30 λεπτά του αγώνα, η «Ένωση» έπαιρνε λιγοστά ρίσκα, έχοντας της γραμμές της πιο μαζεμένες και προφανώς μικρότερη ένταση στο πρέσινιγκ της. Αυτό βέβαια δικαιολογείται σχετικά εύκολα, αν σκεφτεί κανείς την ποιότητα που έχουν στις μακρινές μεταβιβάσεις τα δύο σέντερ μπακ του Παναθηναϊκού.

Το πλάνο του Αργεντίνου προπονητή ήταν να διαβάσει στα πρώτα λεπτά του κάθε ημιχρόνου τον τρόπο παιχνιδιού της φιλοξενούμενης ομάδας και μετά κατά διαστήματα να διαφοροποιεί τις οδηγίες του, δίνοντας έναν πιο επιθετικό τόνο στην ομάδα του, με σκοπό να πάρει ρίσκα και να ανέβει στο γήπεδο κυνηγώντας το γκολ, Όπως το διάστημα στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, που ήταν μεν καλό για την «Ένωση» όμως δεν κατάφερε να απειλήσει την αντίπαλη εστία.

Στο Β΄ μέρος η ΑΕΚ έπρεπε αναγκαστικά να πάρει κάποια ρίσκα καθώς κυνηγούσε ένα μόνο αποτέλεσμα. Έτσι ο Ματίας Αλμέϊδα έφερε τον Πινέδα στον άξονα και τον Αραούχο στο πλάι με σκοπό η ομάδα του να ανεβάσει τις γραμμές της, και να κάνει πιο έντονο το πρέσινκ της. Ρίσκο το οποίο ευτυχώς δεν πλήρωσε, με τον Γιώργο Αθανασιάδη να βρίσκεται σε καλή μέρα «καθαρίζοντας» τις όποιες επιθετικές προσπάθειες των φιλοξενούμενων, με μεγαλύτερη αυτή του σουτ του Μπερνάρ στο ύψος της μεγάλης περιοχής.

Την διαφορά στο ντέρμπι την έκανε η έδρα και η εγρήγορση των παικτών του «Δικεφάλου». Στην επαναφορά από τον Πορτογάλο διαιτητή οι παίκτες της ΑΕΚ κυκλοφόρησαν την μπάλα με οξυδέρκεια και αμεσότητα, «πιάνοντας στον ύπνο» την άμυνα του Παναθηναϊκού, πετυχαίνοντας το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση, σπάζοντας το αήττητο σερί του Παναθηναϊκού.

Προσωπικά δεν είμαι καθόλου βέβαιος εάν θα κατάφερναν οι παίκτες της ΑΕΚ να απαντήσουν σε αυτό το παιχνίδι που προσπάθησε να επιβάλλει ο προπονητής του Παναθηναϊκού, εάν το παιχνίδι διεξαγόταν στο κρύο και απόμακρο ΟΑΚΑ.

ΥΓ: Το λάθος του Βίντα στο 90+8 δεν πρέπει να περάσει απαρατήρητο από τον Αργεντίνο κόουτς και σε καμία περίπτωση να συγχωρηθεί.

ΥΓ2: Η διακοπή από τα καπνογόνα παραλίγο να κοστίσει στην οικονομία του παιχνιδιού. καθώς έκοψε την φόρα της ομάδας μας η οποία μόλις είχε σκοράρει και έδωσε χρόνο στους παίκτες του Παναθηναϊκού να ανασυνταχθούν και να κυνηγήσουν πιθανό αποτέλεσμα.