ΑΕΚ, ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Στα προημιτελικά με άνεση η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ υποδέχτηκε τον Αστέρα Τρίπολης στη ρεβάνς του 1-1 και πήρε τη νίκη-πρόκριση με 2-0.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ένωση μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και ουσιαστικά κλείδωσε την πρόκριση μέσα σε τρία λεπτά. Στο 14ο λεπτό μετά από γύρισμα του Χουλτ και ασίστ του Λιβάγια ο Μάνταλος με πλασέ άνοιξε το σκορ. Τρία λεπτά αργότερα, ο Κρίστισιτς με καταπληκτική κάθετη πάσα έβγαλε τετ α τετ τον Αλμπάνη, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0 για την Ένωση. Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα δεν δημιούργησε άλλη κλασική ευκαιρία για γκολ ενώ παράλληλα δεν απειλήθηκε σε καμία στιγμή από τον Αστέρα.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι κύλησε στους ίδιους ρυθμούς. Ο Αστέρας δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να φανεί απειλητικός ενώ η ΑΕΚ έχασε δύο πολύ καλές ευκαιρίες με τον Αλμπάνη στο 57′ και με τον Σιμάνσκι στο 87′. Ως εκ τούτου το 2-0 παρέμεινε κι έδωσε την πρόκριση στην Ένωση.

Πλέον, στο κιτρινόμαυρο στρατόπεδο στρέφουν την προσοχή τους στον αγώνα της Κυριακής με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι.