SUPERLEAGUE, ΑΕΚ, ΕΛΛΑΔΑ, ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Πέταξε ένα ημίχρονο η ΑΕΚ και γκέλαρε στην πρεμιέρα της

Κόλλησε στο (1-1) η ΑΕΚ στην πρεμιέρα της, σπαταλώντας ένα σορό ευκαιρίες και πληρώνοντας κάποιες αμυντικές αδράνειες

Η ΑΕΚ με εκτεταμένο rotation και τον Χρυσόπουλο στο πλάι του Μήτογλου στο κέντρο της άμυνας, έμεινε πίσω στο σκορ μόλις απ’ το πρώτο(!) λεπτό της αναμέτρησης με το γκολ του Άλεκσιτς και πήγε στα αποδυτήρια με σκορ που την πίεζε. Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα πάτησε δυνατά το γκάζι ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, σφυροκοπούσε συνεχώς τον αντιπαλό της αλλά της έλειπε η τελική πάσα και το τελείωμα. Στο 62′ λεπτό της αναμέτρησης, μετά από ξεκάθαρη ανατροπή του Πιζάρο από τον Γκοτζαμανίδη, καταλογίζεται πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ όμως ο Φαν Βέερτ μετά από μια απογοητευτική εκτέλεση δεν κατάφερε να νικήσει τον Χοβάν. Το σκορ έρχεται να το ξεκολλήσει στο 78′ λεπτό από τον πάγκο ο Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς, με μια καταπληκτική ατομική ενέργεια και ένα υπέροχο τελείωμα στην δεξιά γωνιά του Χοβάν, αλλά δυστυχώς, αυτό ήταν και το μοναδικό τέρμα που πέτυχε η Ένωση.

Η γεύση που αφήνει το σημερινό παιχνίδι στη Νέα Φιλαδέλφεια είναι πικρή, καθώς η ΑΕΚ με 88%(!) κατοχή, 30(!) τελικές εκ των οποίων οι 10 ήταν στην εστία, δοκάρι και χαμένο πέναλτι, δεν κατάφερε να βρει ένα ακόμη γκολ έτσι ώστε να πάρει αυτούς τους 3 πολύτιμους (κυρίως για ψυχολογικούς λόγους) βαθμούς…