SUPERLEAGUE, ΑΕΚ, ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Μια ανάσα απο την κορυφή η ΑΕΚάρα!

Η ΑΕΚ έκανε το καθήκον της και «άλωσε» τον ΠΑΟΚ με 2-0 στο σπίτι της, στην Νέα Φιλαδέλφεια!

Η ΑΕΚάρα του Αλμέιδα έδειξε και σήμερα τι πρεσβεύει και με το 2-0 κόντρα στον ΠΑΟΚ στην «Αγιά Σοφιά – OPAP Arena» βρίσκεται στην τρίτη θέση στην Super League με μεγάλες προοπτικές για την πρώτη θέση.

Η ΑΕΚ ήταν σαν να βρίσκεται μόνη της στο γήπεδο και εύκολα κατάφερε να φέρει το επιθυμητό αποτέλεσμα και να βρεθεί στο -3 απο την κορυφή.

Με παίκτη «κλειδί» τον Πέτρο Μάνταλο ο οποίος τα έδωσε όλα στον αγωνιστικό χώρο η «Ένωση» θύμισε την ομάδα που ήταν πέρσι, με πάθος και αυτοπεποίθηση.

Απο τα πρώτα κιόλας λεπτά η ΑΕΚ έδειξε τον χαρακτήρα της και στο 5′ ο Ελίασον πάσαρε για τον Πόνσε χωρίς όμως να έρθει το επιθυμητό αποτέλεσμα. Στο 12′ ήρθε μια μεγάλη στιγμή για την ΑΕΚ πάλι με πρωταγωνιστές τον Ελίασον και τον Πόνσε αλλά κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι, με αποτέλεσμα τους κιτρινόμαυρους φιλάθλους της ομάδας να ξεσηκώνουν όλη την Νέα Φιλαδέλφεια.

Στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης η γνωστή τακτική πρέσινγκ της ομάδας του Ματίας Αλμέιδα πέτυχε, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Κοτάρσκι μετά απο φοβερή σέντρα του Μάνταλου και τελικά κεφαλιά του Πινέδα κάνοντας το 1-0. Η ΑΕΚ σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο αλλά και περισσότερο μετά το γκολ του Πινέδα πίεσε πολύ τον αντίπαλο και η αυτοπεποίθηση την ώθησε στο να εξαφανίσει την παρουσία του ΠΑΟΚ στον αγωνιστικό χώρο. Στο 40′ και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου η «Ένωση» είχε άλλη μια καλή ευκαιρία με κεφαλιά του Πόνσε αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε τους «κιτρινόμαυρους» έτοιμους να πάρουν τους 3 βαθμούς που χρειάζονταν και αυτό φάνηκε απο το πόσο πίεζαν τον αντίπαλο και το πόσο πίστεψαν στις ικανότητες τους. Απο την αρχή του δεύτερου μέρους οι ευκαιρίες ήταν έντονες. Ο ΠΑΟΚ απο την άλλη, δεν πραγματοποίησε ευκαιρίες για γκολ και φαίνονταν πως δεν προσπάθησε να νικήσει το πρέσινγκ της ΑΕΚ. Στο 52′ ο Ελίασον ζήτησε πέναλτι μετά απο έντονο μαρκάρισμα του Νάσμπεργκ, το οποίο δεν δόθηκε, όμως η ομάδα δεν πτοήθηκε και δύο λεπτά αργότερα ήρθε το 2-0 για την «Ένωση», μετά απο φοβερή πάσα του Σιμάνσκι στον Ελίασον. Λίγο αργότερα με την συμπλήρωση της μιας ώρας, ο Ματίας Αλμέιδα θέλησε να φρεσκάρει την ομάδα του και πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο ο Γαλανόπουλος και Τσούμπερ αντί των Γιόνσον και Μάνταλου. Η ομάδα συνέχισε το μοτίβο που είχε υιοθετήσει σε ολόκληρο το παιχνίδι, και στο 80′ κόντεψε να κάνει το 3-0 με φάουλ του Ελίασον αλλά και σουτ του Γαλανόπουλου. Αμέσως μετά και καθώς το ματς έφτανε στο τέλος του ο Αλμέιδα έφερε στο ματς τους Άμραμπατ, Γκατσίνοβιτς και Πισάρο για να συνεχίσουν. Στο μεταξύ, ο ΠΑΟΚ ήταν ανύπαρκτος στον αγωνιστικό χώρο. Η τελευταία μεγάλη ευκαιρία της ΑΕΚ έγινε στο 95′ με ένα σουτ του Τσούμπερ που βγήκε ελάχιστα άουτ.

Το τέλος του ντέρμπι ήρθε με όμορφες εικόνες με τον Πέτρο Μάνταλο και όλη την ομάδα της ΑΕΚ να δίνουν μια ζεστή αγκαλιά στον μικρό Γιαννάκη με κινητικά προβλήματα, οπαδό του ΠΑΟΚ. Αυτό σημαίνει ποδόσφαιρο!