ΑΕΚ, ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Μάνταλος και Λιβάγια καθάρισαν για την ΑΕΚ στο Αγρίνιο!

Η ΑΕΚ φιλοξενήθηκε στο Αγρίνιο από τον Παναιτωλικό, στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής της Superleague και πήρε τη νίκη με 2-0 με γκολ των Λιβάγια και Μάνταλου.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν συνολικά κακό κι από τις δυο ομάδες, οι οποίες δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν απειλές. Η Ένωση ήταν εγκλωβισμένη στο σύστημα που επέλεξε ο Μάσιμο Καρέρα και η απουσία του Μάνταλου από το αρχικό σχήμα μείωσε τα επίπεδα δημιουργικότητας της ενδεκάδας. Ως εκ τούτου, το 0-0 έμεινε μέχρι το σφύριγμα του Ζαχαριάδη, που έστειλε στα αποδυτήρια τις δυο ομάδες.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την είσοδο του Μάνταλου και την αλλαγή του συστήματος από τον Μάσιμο Καρέρα, με την ΑΕΚ να γίνεται αμέσως πιο απειλητική. Στο 68′ ο Μάρκο Λιβάγια εκμεταλλεύτηκε μια πολύ ωραία εκτέλεση κόρνερ, νίκησε τον Λιάβα στον αέρα κι έστειλα την μπάλα στα δίχτυα του Κνετ, που δεν μπορούσε να αντιδράσει, κάνοντας το 0-1 για την Ένωση. Λίγα λεπτά αργότερα, στο 75′, ο Τσιγκρίνσκι ανέτρεψε τον Μάζουρεκ αλλά ο Τσιντώτας, μετά το πέναλτι του Ελ Αραμπί, απέκρουσε και το πέναλτι που εκτέλεσε ο Ματσόλα, διατηρώντας το 0-1 για την ΑΕΚ. Στο 89′ κι έπειτα από προβολή του Ολιβέιρα, ο Μάνταλος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 0-2 για την Ένωση.

Πλέον, στο κιτρινόμαυρο στρατόπεδο στρέφουν την προσοχή τους στον αγώνα με την Σεντ Γκάλεν, την Πέμπτη, στην Ελβετία, για τον 3ο προκριματικό του UEFA Europa League.

Παναιτωλικός: Κνετ, Μάζουρεκ, Ματσόλα (81′ Αριγίμπι), Γκόμες (86′ Βέργος), Ντίας, Καρασαλίδης, Βάντερσον, Τζανακάκης (73′ Μεντόζα), Τσιγγάρας (81′ Ταχάρ), Λιάβας και Κωνσταντόπουλος.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Χνιντ (46′ Μάνταλος), Παουλίνιο, Ινσούα, Σιμόες (92′ Μπότος), Βασιλαντωνόπουλος, Λιβάγια (92′ Αλμπάνης), Ολιβέιρα και Ανσαριφάρντ (81′ Λόπες).