ΑΕΚ, ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Κόλλησε στο «μηδέν» η ΑΕΚ στη Λεωφόρο

Λευκή ισοπαλία για την ΑΕΚ στη Λεωφόρο κόντρα στην Καλλιθέα, σε ένα παιχνίδι όπου η Ένωση είχε τις ευκαιρίες για να φύγει με το τρίποντο.

Δεν κατάφερε να φύγει με το τρίποντο η ΑΕΚ από τη Λεωφόρο, με το 0-0 να την κρατάει μόνη δεύτερη πίσω από τον ΠΑΟΚ στη βαθμολογία της Stoiximan Super League. Η Ένωση είχε τις φάσεις να φύγει με τους τρεις πόντους, ωστόσο βρήκε απέναντι της έναν τερματοφύλακα όπου ήταν εξαιρετικός όταν τον χρειάστηκε η ομάδα του.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ είχε κλασικές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ, με τη σημαντικότερη να είναι αυτή του Σιμάνσκι, όταν μετά σύγχυση στην άμυνα της Καλλιθέας, ο Πολωνός μέσος σούταρε, με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να αποκρούει εντυπωσιακά. Εκπληκτική απόκρουση είχε και στο σουτ του Ελίασον ο Ισπανός, κρατώντας το μηδέν για την ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ συνέχισε να απειλεί, μη μπορώντας ωστόσο να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Οι αλλαγές του Ματίας Αλμέιδα έκαναν την ομάδα πιο επιθετική, με τον Φερνάντες από δεξιά να απειλεί τρεις φορές, καμία από τις οποίες ωστόσο να μη μπορεί να στείλει στο τέρμα της Καλλιθέας.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο διαιτητής Τζήλος χάρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Πασαλίδη, όταν σε ξεκάθαρο φάουλ για κάρτα δεν τον τιμώρησε όπως θα έπρεπε, με την Καλλιθέα να παραμένει με έντεκα παίκτες μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Ωστόσο την ευκαιρία να φύγουν με το τρίποντο είχαν και οι γηπεδούχοι, όταν στις καθυστερήσεις του αγώνα έφυγαν στην αντεπίθεση, ωστόσο ο Στρακόσια ήταν εκεί για να κρατήσει το μηδέν για την Ένωση.

Πλέον οι κιτρινόμαυροι βρίσκονται στη 2η θέση της βαθμολογίας και στο -2 από τον ΠΑΟΚ, ενώ την ερχόμενη αγωνιστική θα υποδεχθούν στην OPAP Arena τον Παναθηναϊκό.