ΑΕΚ, ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Κέρδισε το τρίποντο και την ηρεμία της στη Βοιωτία η ΑΕΚ (3-0)

Η «Ένωση» επικράτησε με 3-0 του Λεβαδειακού στη Βοιωτία. Σκόρερ ήταν ο Αμπουμπακάρι Κοϊτά, Νίκλας Ελίασον και Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς!

Η ΑΕΚ έπρεπε να πάρει το τρίποντο στη Βοιωτία καθώς προερχόταν από τη «γκέλα» με τη Λαμία στη Νέα Φιλαδέλφεια. Μέχρι να σκοράρει το 1-0 με τον Αμπουμπακάρι Κοϊτά, στο τέλος του πρώτο ημιχρόνου, δεν ήταν αρκετά καλή. Δεν κατάφερε να απειλήσει μεθοδευμένα ωστόσο δεν απειλήθηκε με εξαίρεση τη φάση που ζητούν πέναλτι οι γηπεδούχοι. Ωστόσο το γκολ λίγο πριν την ανάπαυλα ήταν βάλσαμο για την «Ένωση».

Η νίκη ήρθε, η ηρεμία (λογικά) έχει έρθει και μπορεί ο Ματίας Αλμέιδα και οι ποδοσφαιριστές του να δουλέψουν ώστε, μετά την διακοπή για τις εθνικές ομάδες, να παρουσιάσουν ένα ακόμη καλύτερο πρόσωπο για την απαιτητική συνέχεια.

Ο Ματίας Αλμέιδα παράταξε ένα σύνολο με επιθετικό χαρακτήρα ενώ κινήθηκε σε ορθολογικές αλλαγές που βοήθησαν στη διατήρηση αρχικά του σκορ αλλά και στη διεύρυνσή του αφού το 3-0 πραγματοποίησε ο Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς που προήλθε από τον πάγκο.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις μέχρι λίγο πριν τη λήξη του. Η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο της μπάλας αλλά δε δημιούργησε καμία σοβαρή ευκαιρία. Λάθη επί λαθών και από τις δυο ομάδες και συχνή αλλαγή κατοχής της μπάλας. Το μόνο αξιοσημείωτο μέχρι το 45΄ήταν μια λάθος πάσα του Θωμά Στρακόσα που παραλίγο να «χαρίσει» γκολ στους φιλοξενουμένους αλλά ο Μουκουντί σταμάτησε τη μπάλα πάνω στη γραμμή. Ωστόσο στο τέλος του πρώτου μέρους, ο Αμπουμπακάρι Κοϊτά άνοιξε το σκορ με ένα όμορφο σουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε μεγάλη διαφορά από το πρώτο. Η ΑΕΚ είχε την κατοχή σε όλη τη διάρκεια και του δευτέρου μισού. Δεν απειλήθηκε, επέκτεινε και το προβάδισμά της σε 2-0 με τον Νίκλας Ελίασον και εκεί κάπου το ματς είχε κριθεί. Τα δυο γκολ των Ελίασον και Γκατσίνοβιτς ήταν κομβικά ώστε να διαμορφωθεί το τελικό 3-0.

Ο αγώνας

Η ΑΕΚ ξεκίνησε την αναμέτρηση με τους: Στρακόσα , Ρότα , Βίντα (αρχηγός) , Μουκουντί , Πήλιος , Σιμάνσκι , Λιούμπισιτς, Ελίασον , Κοϊτά , Λαμέλα και Γκαρσία στην επίθεση.

Στα πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης καμία από τις δυο ομάδες δεν είχε κάποια αξιοσημείωτη ευκαιρία. Κυριαρχούσαν μονομαχίες στο κέντρο και αλλαγές κατοχής της μπάλας. Στο 15΄ ο Στρακόσα πραγματοποίησε σε ένα τραγικότατο λάθος καθώς έδωσε τη μπάλα στον Όζμπολτ, εκείνος πέρασε τον Αλβανό γκολκίπερ αλλά ο Μουκουντί έσωσε πάνω στη γραμμή. Οι γηπεδούχοι ζήτησαν έντονα πέναλτι αλλά δε δόθηκε κάτι. Πρώτη τελική για την ΑΕΚ ήρθε στο 19΄ με ένα σουτ του Ρότα που δεν «τρόμαξε» ιδιαίτερα.

Στο 30΄ ο Κοϊτά πάτησε περιοχή από τα αριστερά όπως έκανε επίθεση, βρήκε τον Λιούμπισιτς, ο τελευταίος εκτέλεσε κατευθείαν αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρια του γκολκίπερ των γηπεδούχων. Στο 34΄, μετά από αντεπίθεση του Λεβαδειακού, ο Τσάπρας σούταρε εντός περιοχής, η μπάλα κατέληξε πάνω από τα δοκάρια της «Ένωσης». Στο 36΄ ο Κοϊτά επιχείρησε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής αλλά δεν απείλησε ιδιαίτερα. Στο 45΄ ο Αμπουμπακάρι Κοϊτά επιχείρησε ένα «σόλο» μέσα στην αντίπαλη περιοχή, σούταρε με δύναμη και έγραψε το 1-0 υπέρ των «Κιτρινόμαυρων».

Στο 47΄ ο Πεδρόσο σούταρε εκτός περιοχής αλλά δεν απείλησε τον Θωμά Στρακόσα που παρακολουθούσε τη μπάλα να περνάει άουτ. Στο 53΄ ο Γκαρσία πάσαρε στον Ελίασον, αυτός ντρίπλαρε, εκτέλεσε όμορφα και έγραψε το 2-0. Στο 62΄ ο Γκαρσία επιχείρησε ένα πλασέ στην κίνηση αλλά η μπάλα πέρασε πολύ άουτ. Στο 82΄ ο Μάνταλος σέντραρε κι ο Γκατσίνοβιτς πέτυχε το 3-0 με μια όμορφη κεφαλιά.