ΑΕΚ, ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Η τελευταία φορά που η ΑΕΚ κέρδισε τον Ατρόμητο 3-2 (ΒΙΝΤΕΟ)

Η ΑΕΚ επικράτησε του Ατρομήτου στο Ολυμπιακό Στάδιο με σκορ 3-2 σε ένα ματς θρίλερ. Πότε ήταν όμως η τελευταία φορά που έγινε το ίδιο και ποιο είναι το κοινό σημείο αναφοράς;

Σε ένα ματς για σκληρά νεύρα η Ένωση με χατ-τρικ του Ολιβέιρα πήρε μια πολύτιμη νίκη απέναντι στον Ατρόμητο στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας. Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου προηγήθηκε με τον Μανούσο, η ΑΕΚ γύρισε το σκορ υπέρ της σε 2-1 με δύο γκολ του Πορτογάλου φορ όμως ο Ανδρούτσος στο 90 ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους. Ο Νέλσον Ολιβέιρα όμως δεν δέχθηκε η ομάδα του να μην πάρει τη νίκη και στις καθυστερήσεις λύτρωσε την  Ένωση με μια κοντινή προβολή κάνοντας το 3-2.

Ωστόσο δεν είναι η πρώτη φορά που οι δύο ομάδες φτάνουν σε αυτό το σκορ. Τη σεζόν 2011-2012 κατά τη διάρκεια των play offs η ΑΕΚ υποδέχθηκε τον Ατρόμητο του Γιώργου Δώνη. Το κοινό σημείο των δύο αγώνων ακούει στο όνομα ”Νίκος Κωστένογλου” καθώς ο Έλληνας τεχνικός ήταν και τότε προπονητής του Δικεφάλου.

Ο Ατρόμητος προηγήθηκε με γκολ του Επστάιν στο 20΄. Ο Νίκος Κωστένογλου όμως στην επανάληψη πραγματοποίησε με το ”καλημέρα” τρεις αλλαγές και η ΑΕΚ σε 12 λεπτά πέτυχε τρία γκολ. Χοσέ Κάρλος (5ο΄) και Λυμπερόπουλος (54΄ 62΄) έβαλαν την ΑΕΚ μπροστά και με πλεονέκτημα 2 τερμάτων. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Τόμας στο 68΄ έπειτα από κόρνερ του Πίτου Γκαρσία.

Η ΑΕΚ είχε ξεκινήσει τον αγώνα με τους: Κωνσταντόπουλο, Κοντοέ, Μανωλά. Μπουγαΐδη, Καράμπελα, Καφέ, Φούντα, Λεονάρντο, Εγγλέζου, Μάκο, Λυμπερόπουλο.